R E K L A M A
R E K L A M A

Oscar ma już swoje lata. Dzieje filmowej nagrody

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Rys. domena publiczna

Galę w sali bankietowej hotelu The Hollywood Roosevelt w Los Angeles poprowadził gwiazdor kina niemego i jeden z członków założycieli Akademii Douglas Fairbanks. Uczestniczyło w niej 270 osób. Bilet wstępu kosztował około 5 dolarów. Statuetki zostały odlane z brązu, a następnie pozłocone. Miały trochę ponad 30 centymetrów wysokości i ważyły około 4 kg. Samo wręczenie nagród trwało piętnaście minut, a poprzedziła je kolacja.

Uroczystość nie była transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. „Co ciekawe, zwycięzców ogłoszono trzy miesiące wcześniej, a nie na samej uroczystości. Nie było więc elementu zaskoczenia. Przyznano 12 statuetek, którymi uhonorowano artystów, reżyserów i innych przedstawicieli przemysłu filmowego za ich pracę w okresie 1927 – 1928 (…). Historia Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej rozpoczęła się w latach 20. XX wieku, gdy na pomysł utworzenia organizacji wpadł Louis Burt Mayer – współzałożyciel i ówczesny wiceprezes wytwórni filmowej Metro-Goldwyn- -Mayer (MGM). Ostatecznie grupa powstała w 1927 roku. Początkowo jej członkowie mieli zajmować się przede wszystkim rozstrzyganiem ewentualnych sporów wyrastających pomiędzy MGM a jej pracownikami. Kierunek działania organizacji bardzo szybko uległ jednak zmianie.

Wkrótce po oficjalnym założeniu Akademii Filmowej jej inicjatorzy spotkali się w hotelu Baltimore w centrum Los Angeles, aby omówić wszelkie szczegóły związane z jej funkcjonowaniem. Ustalono wówczas, że grupa powinna się skupić na poprawie wizerunku oraz promocji amerykańskiego przemysłu filmowego. W latach 20. i 30. XX wieku bowiem w Stanach Zjednoczonych coraz częściej zaczęły się odzywać oburzone głosy przedstawicieli licznych amerykańskich grup religijnych i konserwatystów, wzywające do cenzury filmów.

Ludzie ci uważali przemysł filmowy za wątpliwie moralny (…). Aby osiągnąć zamierzone cele, przedstawiciele Akademii postanowili stworzyć specjalną, doroczną nagrodę przyznawaną za wybitne osiągnięcia osobom związanym z branżą filmową. Projekt statuetki, która miała być sprezentowana zwycięzcom, stworzył Cedric Gibbons – scenograf i ówczesny dyrektor artystyczny wytwórni MGM. Trofeum (przedstawiające mężczyznę z mieczem w dłoniach, stojącego na rolce filmu) wykonał natomiast rzeźbiarz George Stanley (…)”. 

2025-05-21

Opr. (KGB)