R E K L A M A
R E K L A M A

Krzemowa kurtyna. „Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji”

Należy do najmodniejszych autorów bestsellerów na świecie. Ma odwagę publicysty, kompetencje zawodowego historyka i wyobraźnię filozofa. Ma też talmudyczny rozmach i naturalny talent do trafnych diagnoz, które dogłębnie komentuje i zmusza czytelnika do samodzielnego myślenia.

Rys. PxHere

Książki Yuvala Noaha Harariego, który za rok skończy 50 lat, należą dziś do klasycznego kanonu prac niezbędnego do zrozumienia teraźniejszości i przyszłości. Nie sposób również odmówić racji tym, którzy uznają autora za swego guru w reinterpretowaniu przeszłości. „21 lekcji na XXI wiek”, „Homo deus” i „Sapiens. Od zwierząt do bogów” stały się lekturą obowiązkową milionów czytelników na świecie, a choć nie ma obowiązku, by z hipotezami (a nawet tezami) autora się bezkrytycznie zgadzać, to niewątpliwie należy on do najbardziej inspirujących twórców naszych czasów.

„Nexus” to kolejne obszerne dzieło Harariego, tym razem poświęcone historii informacji. Nie jest to klasyczna historia, a raczej wartki wykład, mówiący o tym, w jaki sposób informacja, a właściwie sieci informacyjne, oddziałują na ludzi. Bo według Harariego informacja zawsze stanowiła jądro opowieści, jakie ludzie snuli od zarania cywilizacji – a akceptując opowieści, ludzie zaczynali ze sobą współpracować. Nie musieli się nawet znać ze sobą, wystarczyło, że znali tę samą opowieść. Zatem snuta

opowieść była pierwszą siecią

informacyjną kształtującą ludzką wspólnotę. „Miliardy ludzi nie tylko usłyszało historię Jezusa, ale też w nią uwierzyły, a to zapoczątkowało jedną z największych i najbardziej wpływowych sieci informacji na świecie”.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-05-13

Henryk Martenka