Hymny narodów świata: Bawaria

Dziś uosabia wszystko, co niemieckie, ale przez stulecia była samodzielnym królestwem, wolnym krajem, w którym pozostało poczucie odrębności kulturowej i narodowej. To największy kraj związkowy Republiki Niemieckiej, w którym tablice drogowe z napisem Freistaat Bayern, Wolne Państwo Bawaria są naturalnym symptomem tożsamości i wyrazem patriotyzmu. To najsilniejsza dziś niemiecka gospodarka, pod względem PKB plasująca land wyżej niż niejedno niepodległe państwo. Tu mają swoje siedziby BMW, MAN, Siemens, Audi, Airbus Group, mieszczą się tu firmy zbrojeniowe, ubezpieczeniowe, telekomunikacyjne i mediowe. W pełni zasadnie nazywa się Bawarię Doliną Krzemową Niemiec. 

Fot. Pixabay

Kraj liczy 13 milionów mieszkańców mówiących – poza licznymi uchodźcami z Azji i Afryki – po bawarsku, szwabsku, frankońsku i rzecz jasna po niemiecku. Nadal działa aktywnie Partia Bawarska, Bayernpartei, dążąca do uzyskania niepodległości kraju, i choć nie ma znaczącej pozycji politycznej, to niezależność landu od Berlina popiera co trzeci Bawarczyk. Stolicą landu jest Monachium, założone w XII wieku jako służebna przyklasztorna osada. 

U początków Bawarii

stoją Bawarowie, germański lud, który w VI wieku stworzył księstwo, początkowo zależne od Franków. Czterysta lat później kraj stał się częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego, a od XII wieku Bawaria znalazła się we władaniu dynastii Wittelsbachów. Przez osiemset lat! Nawet zjednoczona z Niemcami w 1871 roku pozostała domeną Wittelsbachów. W 1949 roku Bawaria stała się krajem związkowym Bundesrepublik Deutschland, ale nadal zachowując własną tożsamość. Gdy w 2006 roku papież Benedykt XVI, Bawarczyk z urodzenia, wybierał się z pielgrzymką do ojczyzny, użył zwrotu pamiętanego mu do dziś: Państwo Wielka Bawaria

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2023-06-26

Henryk Martenka