Ogromna pomarańczowa kula unosząca się w najniższym możliwym punkcie nad horyzontem – taki Księżyc ujrzymy podczas najbliższej pełni. Niezwykle intensywny kolor to zasługa rozproszenia światła w atmosferze.
Ostatnio takie zjawisko astronomiczne nazywane Wielkim Zatrzymaniem Księżyca miało miejsce w 2007 roku, a kolejne nadejdzie dopiero w 2043 roku. Kulminacja pełni nastąpi dokładnie 11 czerwca o godzinie 9.46. Jednak nasz satelita najokazalej będzie się prezentował tuż po zachodzie słońca, wieczorem 10 czerwca, kiedy jego tarcza będzie niemal w pełni oświetlona. Jeśli warunki pogodowe będą dobre, Księżyc będzie widoczny przez całą noc. Najlepsze miejscówki do jego podziwiania to bałtyckie plaże, górskie polany w widokiem na wschód, mazurskie łąki, a w miastach – punkty widokowe.
Nazwę „Truskawkowy Księżyc” wymyślili rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Pełnia ta wypadała bowiem w czasie zbioru dzikich truskawek. W Europie używano określeń: Pełnia Miodowa, Różany Księżyc albo Kwiatowa Pełnia.