R E K L A M A
R E K L A M A

Król Mukesh Ambani. Potężny i nietykalny

Najbogatszy człowiek na subkontynencie indyjskim wykorzystuje ogromną fortunę, aby afiszować się swoją potęgą i wzmacniać swoją pozycję. Do tego stopnia, że jego klan nazywany jest indyjską „rodziną królewską”.

Fot. YouTube

Podczas niedawnego ślubu Ananta Ambaniego, najmłodszego syna Mukesha Ambaniego, jedną z dzielnic Bombaju zamknięto na pięć dni, by tysiące VIP-ów mogło spokojnie przybyć na uroczystości. Mukesh to najbogatszy człowiek w Azji – jego majątek szacowany jest przez magazyn Forbes na 122 mld dolarów.

Ministrowie, politycy opozycji, sportowcy, aktorzy, szefowie wielkich korporacji… Na ślub przybyli m.in. Tony Blair i Boris Johnson, a także Kim Kardashian i Justin Bieber. Koszt uroczystości: między 120 a 150 mln dolarów. Wcześniej zorganizowano przedślubny rejs między Palermo a Cannes dla 800 gości. Szesnastopiętrowy statek wycieczkowy zakotwiczył w Portofino, a mieszkańcom i turystom zakazano wstępu do niektórych dzielnic.

Z kolei kiedy za mąż wychodziła córka magnata, w Como odbyła się impreza, której motywem przewodnim był włoski karnawał. – Sprywatyzowali operę, aby wystawić jedną scenę z „Czarodziejskiego fletu” – opowiada Anurag, były pracownik rodziny. Wspomina też relacje pracodawców z personelem. – Nakazano mi nosić złej jakości mundurek, aby goście od razu widzieli, że nie należę do wyższych sfer. Później starszy syn, Akash Ambani, bawił się, kierując dron w stronę pracowników, żeby pokazać znajomym, jak działają czujniki antykolizyjne.

Takie obnoszenie się z fortuną do niedawna było nie do pomyślenia w Indiach. Ojciec Mukesha, Dhirubhai, budował swe imperium przemysłowe od lat 70. XX wieku, ale był dyskretny. – Miał skromne mieszkanie w niepozornym budynku w Bombaju. Jego biura były zwyczajne – wspomina dziennikarz Hamish McDonald, który w 2010 r. opublikował o rodzinie książkę Ambani & Sons.

Ówczesny klimat polityczny wymagał takiej ostrożności. Wszystko zmieniło się w 1991 r. Rząd zliberalizował gospodarkę w nadziei na pobudzenie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Dziesięć lat później wyłoniła się klasa superbogatych. W kolejnych latach Mukesh Ambani zbudował w Bombaju rezydencję o powierzchni 37 000 m2 i wysokości 173 m, której wartość szacuje się na 2 miliardy dolarów. Znajduje się w niej m.in. sześciopiętrowy garaż dla kolekcji luksusowych samochodów Ambaniego. Mężczyzna obsypuje rodzinę szalonymi prezentami: rolls-royce’ami, bentleyami, willą w Dubaju… W 2007 r. podarował żonie na urodziny airbusa A319.

Jego imperium, Reliance, ma w portfolio m.in. paliwa kopalne, sprzedaż online, supermarkety, trzy kanały telewizji i dwie gazety, udziały w Facebooku i Google’u… W 2021 r. przesiębiorca ogłosił, że w ciągu trzech lat zainwestuje 8,5 miliarda euro w energie odnawialne.

Mukesh Ambani jest potężny i nietykalny niczym prawdziwy monarcha. Ślub Ananta relacjonowała prasa z całego świata, w tym amerykański „Vogue”. Jakby to była indyjska rodzina królewska – powiedział biznesmen pomagający w organizacji ślubu Akasha i Ishy. 

2024-11-13

(MS) EMMANUEL DERVILLE © Figaro Syndication 2024


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...