R E K L A M A
R E K L A M A

Nowy sposób na żałobę. Koniec ze smutnymi pogrzebami

Już nie smutny pogrzeb w czerni, a raczej celebracja życia zmarłego. Indywidualne pożegnanie. Potem przy grobie dzięki nowym technologiom zaduma przy przeglądaniu zdjęć z jego życia, a nawet konwersacja ze zmarłym przy użyciu... sztucznej inteligencji. 

Fot. YouTube

Między drzewami, przy śpiewie ptaków, Elke Albert oddała ostatnią cześć mężowi. Wdowa opowiadając o jego ostatnim pożegnaniu, unika słowa „pogrzeb”. – To było święto. Właściwie święto jego życia. Rodzina, krewni, przyjaciele, współpracownicy – wszyscy zebrali się w lesie. Kwiatami udekorowali urnę, przynieśli ze sobą zdjęcia, na których był Albert, i opowiadali o tym, co z nim przeżyli. Firma pogrzebowa organizuje ceremonie w miejscach lubianych przez zmarłych. Pub, stadnina, boisko czy każde inne miejsce. Nie trzeba się ubierać na czarno, a jeśli zmarły lubił jakiś kolor szczególnie, to warto założyć garderobę w tej barwie. Śmierć męża skłoniła Elke Albert do zastanowienia się nad własną. – Ta myśl już mnie nie przeraża jak dawniej. Chciałabym, aby najbliżsi także celebrowali moje życie, gdy zejdę z tego świata – dodała. 

Mniej ważne stają się nagrobki

Od tysiącleci ludzie pragnęli, aby ich status społeczny był widoczny także po śmierci. Ostatnio rzadziej stawia się ogromne krypty rodzinne. – Nowym symbolem statusu są zdobyte doświadczenia i zawarte przyjaźnie. Ludzie chcą pokazać dobrze przeżyte życie i celebrować relacje międzyludzkie. Indywidualizm w coraz większym stopniu wpływa na to, jak żegnamy się z życiem – zaznacza profesor Scheule, specjalista w zakresie teologii moralnej. Teolog uważa, że to dobry trend, bo o przemijaniu mówi się bardziej otwarcie niż kiedyś. Skoro nie da się mu zapobiec, to większa świadomość własnej śmiertelności pomaga żyjącym. Jest też pragmatyczny powód zmian. Wielu ludzi nie chce, nie ma czasu lub mieszka daleko od grobu rodzinnego i nie jest w stanie nim się zajmować. Poza tym cena nowego grobu w RFN waha się od 1600 do 5200 euro. Dlatego większość wybiera urny. Prochy otwierają więcej możliwości kreatywnego pochówku poza cmentarzem. W RFN nie wolno rozrzucać prochów, gdzie kto chce, więc wielu Niemców wybiera się w szwajcarskie Alpy, gdzie jest to legalne. Dochodzą koszty podróży, ale za to nie trzeba później przez dekady płacić za miejsce na cmentarzu. 

Ci, którzy zdecydowali się na grób, wybierają prostsze formy. Coraz częściej z kodem QR na płycie pomnika. Po jego zeskanowaniu telefonem trafiamy na stronę internetową z informacjami o zmarłym i jego dokonaniach, o rodzinie, o ulubionych potrawach lub uprawianych sportach. Możliwości są nieograniczone. Co rodzina zechce umieścić o zmarłym, to każdy może później odtworzyć… Ostatnio pojawiło się w Niemczech kilku nowych dostawców takich usług. Według firmy „Seelenspiegel” (Zwierciadło duszy) popyt rośnie. Sprzedano już kilka tysięcy kodów QR, z których skorzystało 70 tys. ludzi. Na razie na rynku utrzymują się podobne ceny. Za utworzenie kodu ze stroną www trzeba zapłacić 80 euro na dekadę i 120 euro na 25 lat. – Kody QR ilustrują chęć bycia zapamiętanym jako jednostka – stwierdził Davide Sisto, filozof na uniwersytecie w Turynie. Włoch napisał nawet książkę o tym, jak zmarli mogą być wciąż obecni dzięki internetowi. Na przykład przez utrzymywanie po śmierci ich profili na kontach społecznościowych. Z drugiej strony pojawia się obawa, że gdy kody QR staną się powszechne, to na cmentarzach będzie można zobaczyć tylko ludzi patrzących w ekrany telefonów. „Dla rodziny oglądanie scen z życia ukochanej osoby ma w sobie coś uzdrawiającego”, zapewnia firma „Memorio”. Może to też dać prawnukom i następnym pokoleniom jedyną szansę dowiedzenia się czegoś o ich przodkach. 

Ostatnie wyznanie

Przed śmiercią matki Stephen Smith, założyciel firmy „Storyfile”, zdążył nagrać kilka jej wypowiedzi. Gdy na pogrzebie w 2022 roku zadał przez mikrofon pytanie: – Co byś powiedziała na swoim pogrzebie? – na ekranie zostało odtworzone wyznanie Mariny Smith: – Powiedziałabym, że cieszę się, że spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy wpłynęli na moje życie i że miałam szczęśliwe życie. Zrobiło to na wszystkich wrażenie, a Smith postanowił stworzyć nową usługę. Na pytania żałobników odpowiada awatar zmarłego wygenerowany za pomocą sztucznej inteligencji (SI), która nie zmienia nagranych wcześniej wypowiedzi, a jedynie symuluje rozmowę. Wystarczy kilka minut nagrania głosu zmarłego, aby SI nauczyła się naśladować jego głos. 

Ale badacz żałoby, psycholog Hansjörg Znoj z uniwersytetu w Bernie, przestrzega: – Być może programy zmniejszą ból, ale to nie rozwiązuje problemu. Żałoba jest biologicznie niezbędnym procesem, w którym system emocjonalno-poznawczy się dostosowuje. Osoby pogrążone w żałobie muszą przyzwyczaić się do nowej sytuacji

2024-10-29

PKU na podst.: FAS, Der Tagesanzeiger, CNN


Wiadomości
Dla mnie naród jest jak rodzina. Rozmowa z WANDĄ TRACZYK-STAWSKĄ
Tomasz Barański
Ukraińskie święta. Rosja przeprowadziła zmasowany atak
CEZ na podst.: suspilne.media, unian.ua
Polska gospodarka i polityka w 2025 roku. Takie są prognozy
Krzysztof Różycki
Medialne podsumowanie roku. Odznaczenie bardziej i mniej oficjalne
Marek Palczewski
Trudny Sylwester w Europie. Władze muszą zachować czujność
EW na podst.: msn.com, abc7, iamexpat.de, Epoch Times, France Info, eutoday.net, CNN
Społeczeństwo
Uduszona w więzieniu podczas widzenia. Córki domagają się zadośćuczynienia
J.B.
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Sylwestrowy zabójca
Michał Fajbusiewicz
Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać
Leszek Szymowski
Ostatni spacer ze Staszkiem. Pogrzeb Stanisława Tyma
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Zabójcy dwóch 18-latek wpadli po 24 latach!
Michał Fajbusiewicz
Świat/Peryskop
Najlepszy dworzec kolejowy w Europie. Szwajcaria może być dumna
Julian Stałgo
Hymny narodów świata: Paraíba
Henryk Martenka
Przyszłość… Polityka, literatura, Paryż
Leszek Turkiewicz
Norweski książę za kratami. Znalezione nagrania nie pozostawiają złudzeń
Zbigniew Kuczyński
Cudne przedwojnie. Jeśli nie użyją broni atomowej, będzie dobrze
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Ranking celebryckich wydarzeń 2024. Urodzenia, rozwody, sukcesje
Plotkara
Potęga AI i Spotify. Niektórzy pozostają jednak wierni tradycji
Grzegorz Walenda
Szopki, które trafiały do papieży, gwiazd kina i sportu
(KGB) na podst. Radio RMF FM
Rytuały pisarzy. Czego potrzebowali, aby pisać?
(ANS) Na podst.: Alex Johnsson, Una stanza tutta per se. L’ippocampo 2022, huffingtonpost.it
Banksy w Paryżu. Wystawa prac nietuzinkowego artysty
MAGDA SAWCZUK (Paryż)
Angorka