R E K L A M A
R E K L A M A

Największe wybory świata. Uprawnionych do głosowania jest 969 mln osób

Indie to najludniejszy kraj i największa demokracja świata. 19 kwietnia rozpoczęły się tu wybory do Izby Ludowej (Lok Sabha), czyli niższej izby parlamentu. Potrwają do 1 czerwca, a wyniki zostaną ogłoszone trzy dni później. 

Fot. Pixabay

To największa elekcja w historii. Uprawnionych do głosowania jest 968 mln osób, czyli co ósmy mieszkaniec globu. Utworzono milion lokali wyborczych obsługiwanych przez 15 mln funkcjonariuszy. W Izbie Ludowej zasiada 543 deputowanych. 

Wybory zostały podzielone na siedem etapów, tak aby nieprzeliczone rzesze obywateli jednocześnie nie podążyły do urn. Wyzwania logistyczne są ogromne. Urzędnicy z elektronicznymi maszynami do głosowania przemierzają rwące rzeki, karkołomne przełęcze i niedostępne góry, niekiedy na słoniach. W miarę możliwości wykorzystywane są też helikoptery. „Komisja wyborcza wykonuje swoją pracę, aby zapewnić każdemu możliwość głosowania” – powiedział funkcjonariusz W. Moning Belgit, który wraz z kolegami przedzierał się przez kilka godzin górskim szlakiem, aby dotrzeć do 139 wyborców mieszkających we wsi Nongriat w północno- wschodnim stanie Maghalaya. Urzędnicy muszą też mieć się na baczności przed tygrysami i dzikimi słoniami, a w środkowej części kraju także przed maoistowskimi rebeliantami. Tuż przed wyborami siły bezpieczeństwa podjęły w stanie Chhattisgarh wielką ofensywę przeciwko maoistom i położyły trupem 16 lewackich partyzantów. 

Zapowiada się trzecia kadencja rządów

Zdaniem większości komentatorów w elekcji świetne zwycięstwo odniesie rządząca Indyjska Partia Ludowa (Bharatiya Janata Party) 73-letniego premiera Narendry Modiego, który zostanie szefem rządu na trzecią kadencję. 

Ponad 20 ugrupowań opozycyjnych zawiązało sojusz, który zapewne nie uniknie klęski. Najważniejszym ugrupowaniem opozycyjnym jest Indyjski Kongres Narodowy, znany też jako Partia Kongresowa. 

Premier Modi obiecuje nastanie Amrit Kaal, czyli złotego wieku, zapewnia, że pod jego rządami Indie staną się nauczycielem świata i liderem globalnego Południa. Polityk ten jest popularny, bowiem stawia na wzrost gospodarczy i nacjonalizm hinduski. Wprowadził hojny system pomocy, zapewnił 800 mln najuboższych obywateli przydziały darmowego zboża, a kobietom z rodzin o najniższych dochodach zasiłki w wysokości 1250 rupii (16 dolarów) miesięcznie. 23 sierpnia 2023 r. indyjski lądownik misji Chandrayaan-3 osiadł na południowym biegunie Księżyca, co władze uznały za największe naukowe osiągnięcie kraju. Ale ekipa Modiego oskarżana jest o to, że dyskryminuje muzułmanów, których jest w 1,4-miliardowych Indiach ok. 200 mln.

W zgodzie z Rosją

Rozlegają się głosy, że rząd łamie prawo i gnębi opozycję. Aaditya Thackeray, deputowany do parlamentu stanu Maharasztra, twierdzi, że władze chcą przekształcić Indie w państwo jednopartyjne na wzór chiński. Przed wyborami aresztowanych zostało trzech czołowych polityków współrządzącej w Delhi Partii Zwyczajnego Człowieka (Aam Aadmi), których oskarżono o korupcyjne machinacje. Wydarzenie to zaszokowało wielu obywateli. Opozycja uważa, że te zatrzymania są zemstą partii rządzącej. Jeden z aresztowanych, Arvind Kejriwal, żalił się, że cierpi na cukrzycę, a w więzieniu nie chciano podać mu insuliny. Służby odpowiedziały, że aresztant świadomie objadł się słodyczy i owoców mango, aby zwiększyć poziom cukru we krwi i uzyskać zwolnienie za kaucją. Ostatecznie po 10 dniach polityk insulinę dostał. Już w 2021 roku mający siedzibę w szwedzkim mieście instytut V-Dem uznał Indie za „wyborczą autokrację”. Megawybory mają kapitalne znaczenie dla Zachodu. Stany Zjednoczone zamierzają pozyskać Indie jako sojusznika przeciwko Chinom dążącym do zdobycia hegemonii w regionie Indo-Pacyfiku. Komentatorzy przypominają, że premier Modi nie wprowadził sankcji przeciwko Moskwie, a Rosja stała się dla Indii największym dostawcą ropy, którą w obecnej sytuacji musi sprzedawać z dużym rabatem. 

2024-04-29

KK na podst.: BBC, Reuters, Associated Press, Times of India, The Indian Express


Wiadomości
Rozmowa z Jolantą Kwaśniewską. „Niczego w życiu ludziom nie zazdroszczę”
Tomasz Barański
Bądź jak Bóg i stań się człowiekiem. Rozmowa z ROMANEM BIELECKIM
Tomach Zimoch
Masa krytyczna została przekroczona! Ucieczka Romanowskiego to kompromitacja
Henryk Martenka
Sprawa Ziętary. Czy Były senator RP był odpowiedzialny za jego zniknięcie?
Wojciech Nomejko
Dlaczego masło jest takie drogie?
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Społeczeństwo
Głupota w półświatku. Przestępstwa, które nie mogły się udać
Leszek Szymowski
Ostatni spacer ze Staszkiem. Pogrzeb Stanisława Tyma
Jacek Binkowski
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Zabójcy dwóch 18-latek wpadli po 24 latach!
Michał Fajbusiewicz
Wyglądał jak uczeń wracający ze szkoły. Dalszy ciąg sprawy napadu na kurierów
Katarzyna Binkowska
Prawnik radzi. Zwrot prezentu zamówionego przez Internet
Mecenas Jan Paragraf
Świat/Peryskop
Cudne przedwojnie. Jeśli nie użyją broni atomowej, będzie dobrze
Henryk Martenka
Bhutan zmieni się nie do poznania? Gospodarka tego potrzebuje
PKU na podst.: GMC.bt, Bhutantimes.bt, Kuenselonline.com, thebhutanese.bt
Słoweńskie miasteczko chciało zyskać dzięki… Melanii Trump
ChS na podst.: www.siol.net, www.fortune.com
Egzotyczna podróż na Antarktydę. Oferta turystyczna jest szeroka
AS na podst.: cnn.com, bbc.com
Według Mroziewicza. Wigilie w tropikach
Krzysztof Mroziewicz
Lifestyle/Zdrowie
Dla niej najważniejsze są praca i role. Nigdy nie była celebrytką
Tomasz Gawiński
Swift i powrót country. Muzyczne podsumowanie roku
Grzegorz Walenda
Święta w telewizji. Co zobaczymy w TVN i Polsacie?
Plotkara
Niebezpieczna otyłość brzuszna bezpośrednio wpływa na hormony i zdrowie
A.M.
Zmiany zwyrodnieniowe w kolanach. Przyczyną nie jest wiek
Andrzej Marciniak
Angorka