Srebrne Taśmy 2024. Nagroda powędrowała do Kasi Smutniak za „Mur”

Pierwszorzędne nowiny z Italii. Za debiutanckie dzieło „Mur” dziennikarze i krytycy uhonorowali mieszkającą we Włoszech polską reżyserkę, do niedawna głównie uwielbianą aktorkę – Kasię Smutniak! Z puli Srebrnych Taśm 2024 przypadła jej nagroda w kategorii filmów dokumentalnych, w sekcji „Cinema del reale”. Laureatka nie tylko robi świetne kino prawdy, lecz także, tak zupełnie po ludzku, dała się pochłonąć ambasadorowaniu sprawie uchodźców. Wszędzie jeździ ze swoim „Murem”, by obalać lęk przed obcymi, najpierw w światopoglądach i sumieniach, wreszcie w polityce, chociaż zarzeka się: – Nie jestem aktywistką polityczną, ale musiałam coś zrobić. 

Źródło: YouTube

Artysta może więcej, a jeśli do tego jest kobietą, to wskóra wiele i tam, gdzie nikt wcześniej niczego nie zdziałał. Mimo że Kasi Smutniak wydaje się, że – jak napisała na swoim profilu na Instagramie – „nic jeszcze się nie zmieniło”, to dzięki jej dokumentowi trwa proces korygowania obojętności i promowania postawy humanitaryzmu, i swoją wspaniałą nagrodę zdobyła także za to. Na pierwszej klatce statuetki, przedstawiającej wstęgę taśmy filmowej, widnieje nazwa nagrody „Nastri D’Argento Documentari 2024”, na następnej – imię i nazwisko reżyserki, dalej – tytuł filmu, na końcu zaś wskazana jest kategoria i sekcja, w której obraz zatryumfował. Konkurencja grzała do przodu, wstępnie do różnych sekcji dokumentalnych wyselekcjonowano ponad 130 utworów filmowych, ostatecznie w finale „Cinema del reale”, w polowaniu na kino najbliższe rzeczywistości, wyłoniono właś nie Kasię Smutniak, przyznając jej laur za podróż między Polską a Białorusią, na długim odcinku granicy śmiertelnie niebezpiecznej dla próbujących przekraczać światy uchodźców. 

Emocje do ostatnich chwil

Rywale ze ścisłej piątki branej pod uwagę do nagrody w tej samej sekcji – Chloé Barreau, Francesco Munzi, Stefano Savona oraz tandem Valentina Cicogna i Mattia Colombo. Też mieli naprawdę mocne tematy i do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy to właśnie „Mur” najsilniej wstrząśnie jurorami, skoro każdy autor zaczerpnął z życia coś aktualnego, pilnego i ważnego, co jest lustrem społeczeństwa tu i teraz. Chloé Barreau, paryżanka w Rzymie, swój dokument realizowała na przestrzeni lat, filmując własne miłości; od nastoletniego zauroczenia przez uczucie na odległość po cielesną namiętność i głęboką więź. Jeszcze będąc w związkach, już budowała o nich pamięć: filmując, fotografując, opisując. Barreau podjęła wyzwanie, by dowiedzieć się, co zapamiętali byli partnerzy, jaka jest ich wersja wydarzeń. Tak powstała mozaika intymnych świadectw, ukazująca widzom uniwersalne ścieżki miłości. Munzi dotknął struny zdrowia psychicznego i opieki społecznej, wchodząc z kamerą między młodych ludzi zmagających się z zaburzeniami osobowości, ich psychiatrów i rodziny. Savona podpiął się pod ból najbardziej dotkniętego pandemią włoskiego miasta, Bergamo. Cicogna i Colombo towarzyszyli włoskiej patolożce w codziennej batalii o godność dla nieznajomych ciał, które trafiają do niej na autopsję. Bezdomni, prostytutki, imigranci, niezidentyfikowani. Ten dokument wygenerował pytania o tożsamość i o to, co czyni nas rozpoznawalnymi.

Tegoroczny luty był dla Kasi Smutniak intensywny, ale pełen satysfakcji. Poza odebraniem prestiżowej nagrody, stawiającej ją w jednym rzędzie z nagrodzonym dwa lata temu Giuseppem Tornatorem, w cieniu co najwyżej kultowej włoskiej dokumentalistki Cecilii Mangini, zdążyła wziąć udział w Mediolańskim Tygodniu Mody. Jako modelka dla Jil Sander i z sukcesem, bo dziennik „La Repubblica” umieścił ją w gronie najpiękniejszych kobiet, które pokazały się na wybiegach Mediolanu, razem z Naomi Campbell i Evą Herzigovą. 2024 rok pędzi dalej, podczas gdy włoskie media donoszą, że na fali artystycznej hossy szykuje się nowy film w reżyserii Smutniak. 

2024-03-07

ANS na podst.: corriere.it, cinecittanews.it, sky.it, nastridargento.it, iwonderpictures.com, ansa.it


Wiadomości
Układ sędziowski? [REPORTAŻ ANGORY]
Tomasz Patora
Polskie ślady dopingowe. Rozmowa z MICHAŁEM RYNKOWSKIM
Tomasz Zimoch
Stanowski chce zaprosić do studia Janusza Walusia. Nie powinno się go promować.
Marek Palczewski
PSL – rodzinna miłość, czyli nepotyzm
Antoni Szpak
Autobiografia Angeli Merkel. Cesarzowa Europy nie żałuje niczego
KK na podst.: BBC, Der Spiegel, Focus, Corierre della Sera, ZDF.de, Süddeutsche Zeitung
Społeczeństwo
Horror w centrum miasta. Dom opanowany przez robactwo
Bohdan Melka na podst. TVP Info, „Krwiożercza plaga. Robactwo opanowało wrocławskie osiedle”
Potrzebni i niemile widziani. Imigranci potrzebni do pracy
E.W. na podst. Marta Mazuś. „Potrzebujący, potrzebni”, „Polityka” nr 49/2024
Olini, czyli aromatyczny olej prosto z Polski
E.W. na podst. pb.pl, portalspozywczy.pl
Łódzki szpital zorganizował pokój dla rodziców wcześniaków
ADO
IKONOWICZ: W obronie szypra i inwalidki
Piotr Ikonowicz
Świat/Peryskop
Nazwy ulic świata. Historia i kultura ukryte w kilku literach
Agnieszka Nowak-Samengo
Ostatni bastion prohibicji na Spitsbergenie
Zbigniew Kuczyński (Oslo)
Hymny narodów świata: Acre
Henryk Martenka
Magia świąt w Paryżu. Najbardziej spektakularne iluminacje świata
Magda Sawczuk
Gruzja. Protesty na ulicach, starcia z policją
(KK) na podst.: BBC, Reuters, Der Spiegel, Georgia Today, Associated Press
Lifestyle/Zdrowie
Denzel Washington: „Wyrządziłem sobie wiele szkód”
(ANS) Na podst.: vanityfair.it, esquire.com, gqitalia.it, movieplayer.it, leggo.it, cinematographe.it, ilfattoquotidiano.it
Murray trenerem Djokovicia. Gwiazdorski duet łączy siły na korcie
Maciej Woldan
Społeczeństwo jest coraz starsze, więc chorób coraz więcej
A.M.
Najlepsi w 2024? Beyonce rozgramia konkurencję
Grzegorz Walenda
Praca pełna stresu i brak work-life balance. Takie są polskie realia
A.M.
Angorka