R E K L A M A
R E K L A M A

Co się dzieje w zakochanym mózgu? Substancje miłości

– Podczas zakochania w naszym organizmie rozpoczyna się kaskada reakcji chemicznych. Wydzielają się substancje, takie jak fenyloetyloamina, noradrenalina, dopamina, oksytocyna, endorfiny oraz szereg innych.

Rys. Mirosław Stankiewicz

Szczególnie interesujące jest to, że niektóre z tych związków są strukturalnie bardzo podobne do narkotyków. Weźmy na przykład noradrenalinę – jest chemicznie zbliżona do adrenaliny. Różnica jest minimalna – zaledwie jedna grupa metylowa, czyli jeden dodatkowy atom węgla w cząsteczce. Fenyloetyloamina również ma strukturę podobną do substancji psychoaktywnych – amfetaminy. To właśnie dlatego zakochanie może przypominać stan odurzenia narkotycznego i uzależniać w podobny sposób – opowiada prof. Agnieszka Wilczewska z Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku.

Ponoć dlatego zakochani zachowują się czasem w tak nieracjonalny sposób (…). – Te substancje powodują, że (…) nie chce nam się jeść, czujemy motyle w brzuchu, ściskanie w żołądku. Stąd wzięło się powiedzenie, że miłość działa odchudzająco – i jest w tym sporo prawdy! Na widok ukochanej osoby serce zaczyna bić szybciej – to działanie fenyloetyloaminy i noradrenaliny, które wywołują silne pobudzenie, podobne do tego, jakie dają substancje psychoaktywne. Ten chemiczny koktajl całkowicie zmienia nasze zachowanie i postrzeganie rzeczywistości (…). Prowadzono nawet badania, jak dokładnie działają substancje psychoaktywne na zakochanych. – Można znaleźć informacje o badaniach Helmutha Nyborga, który analizował poziom hormonów testosteronu i estrogenów u zakochanych par. Stwierdził on, że gdy poziom tych substancji jest podobny u obojga partnerów, pojawia się swoista harmonia chemiczna, która przekłada się na harmonię w związku. W takiej sytuacji jedna osoba nie kocha bardziej od drugiej, co znacząco zmniejsza ryzyko obsesyjnych zachowań (…).

Co się z nami dzieje, gdy tracimy ukochaną osobę? Czy to przez zdradę, rozstanie czy śmierć? – Nasz organizm nagle przestaje produkować wszystkie te substancje, które sprawiały, że czuliśmy się szczęśliwi: endorfiny, fenyloetyloaminę, dopaminę, wazopresynę. To wywołuje prawdziwy ból fizyczny, bardzo podobny do objawów odstawienia narkotyków (…). Czasem najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie tego bólu jest znalezienie nowej miłości (…). 

2025-02-25

E.W. na podst. Dziennik Łódzki, Agnieszka Domanowska