R E K L A M A
R E K L A M A

Ślimaki olbrzymie. Jedni je zwalczają, inni chcą mieć w domu

W Afryce, ślimak olbrzymi z rodziny Achatinidae jest uważany za przysmak, w Ameryce jest tępiony jako szkodnik, w Rosji wykorzystuje się go do monitorowania jakości powietrza, a w Polsce ludzie zachwycają się jego urodą, hodując go jako domowe zwierzątko. Ten największy lądowy mięczak na świecie, osiągający nawet pół kilograma wagi i długość ponad 20 cm, pochodzi z subsaharyjskiego regionu Afryki, ale dzięki działalności człowieka rozprzestrzenił się na inne kontynenty.

Fot. Bernard Dupont /Wikimedia

Niestety, Achatina fulica, jedna z największych inwazyjnych odmian, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jest pośrednim żywicielem wielu groźnych pasożytów, w tym Angiostrongylus cantonensis, wywołującego zapalenie opon mózgowych i mózgu, co może prowadzić do śmierci. Pomimo ostrzeżeń i walki z tą plagą w Ameryce, ślimaki olbrzymie rozprzestrzeniły się także w innych regionach, takich jak Europa, włączając Polskę.

Zagrożenie dla upraw i zdrowia

W Wenezueli i na Kubie, gdzie ślimaki olbrzymie szybko się rozmnażają, stają się zagrożeniem dla upraw rolniczych i zdrowia ludzi. Przypadki zarażeń pasożytami przenoszonymi przez te ślimaki zgłaszane są również w innych krajach, takich jak Ekwador, Wenezuela, Peru, Brazylia i Stany Zjednoczone.

Do jedzenia i nie tylko

Jednak nie wszędzie ślimaki olbrzymie są postrzegane negatywnie. W Afryce, zwłaszcza na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hodowla tych mięczaków stała się opłacalnym biznesem. Mięso ślimaka jest cenione jako przysmak, a także używane w produkcji kosmetyków. W kontekście afrykańskiej kultury i gospodarki, hodowla ślimaków olbrzymich może stanowić korzyść.

Niezwykłe jest również wykorzystanie ślimaków olbrzymich w Rosji jako żywych czujników monitorujących zanieczyszczenie powietrza w oczyszczalniach ścieków. Pomimo kontrowersji wokół tego pomysłu, ślimaki zostały wyposażone w monitory serca i czujniki ruchu, aby rejestrować zmiany w biorytmach w odpowiedzi na dym i zanieczyszczenia.

Wreszcie, pomimo różnych kontekstów kulturowych i ekonomicznych związanych ze ślimakami olbrzymimi, podkreśla się konieczność ostrożnego podejścia do tego gatunku ze względu na jego potencjalne zagrożenia dla zdrowia, środowiska i upraw rolniczych.

Hodowla ślimaka w domu

W Polsce ślimaki olbrzymie cieszą się popularnością jako domowi pupile. Łatwość w utrzymaniu zwyczajnej polega na tym, że gatunek ten żywi się praktycznie wszystkimi rodzajami warzyw i owoców, choć oczywiście należy wystrzegać się zasadzania w terrarium roślin trujących. Zaleca się suplementację wapnia dla utrzymania zdrowej skorupy. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się 10-15 centymetrowa warstwa torfu, którą należy stale nawilżać. Część miejsca dobrze jest przeznaczyć na stworzenie płytkiego bajorka lub posłużyć się miseczką z wodą – druga opcja jest zdecydowanie prostsza w organizacji. Omawiane ślimaki najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 26 stopni Celsjusza, dlatego warto zakupić świetlówkę

2024-01-15

Na podst. art. Grzegorza Lepiaka


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka