R E K L A M A
R E K L A M A

Ciekawostki o zwierzętach. Te rzeczy warto wiedzieć

Zwierzęta nie przestają zaskakiwać. Możemy się od nich naprawdę wiele nauczyć, choć bywają niebezpieczne. Inne z kolei koniecznie musimy ochronić przed wyginięciem.

Fot. Wikimedia

Nadzieja dla wielorybów

Zakaz polowania na wieloryby do 31 sierpnia ogłosił rząd Islandii. Decyzja ma na celu dobro i ochronę zwierząt. Wielu liczy na to, że zabijanie tych wielkich ssaków zostanie jednak powstrzymane raz na zawsze. Islandia wraz z Norwegią i Japonią pozostają jedynymi państwami na świecie, gdzie wielorybnictwo jest legalne. Zabijaniu morskich gigantów od lat głośno sprzeciwiają się nie tylko ekolodzy, ale i większość społeczeństwa. 

Koty milionerzy 

Siedem kotów perskich – Cleopatra, Goldfinger, Leo, Midnight, Napoleon, Snowball i Squeaky – odziedziczyło po swojej zmarłej właścicielce 300 tys. dolarów amerykańskich. Opiekunka – Nancy Sauer – zmarła rok temu w wieku 84 lat i w testamencie przepisała swój majątek na rzecz ukochanych pupili. W dokumencie wskazała także na to, że wszystkie zwierzęta razem mają zostać w jej rezydencji. Przez pół roku mruczkami zajmowała się wyznaczona do tego osoba. Później jednak sąd postanowił, że koty powinny znaleźć nowe domy i kochających opiekunów. Mają oni dostać zwrot kosztów za wszystkie wydatki przeznaczone na adoptowane zwierzęta. 

Podziemna palma 

W pierwotnych lasach tropikalnych wyspy Borneo (Azja – Malezja, Brunei i Indonezja) odkryto pierwszy gatunek palmy, która owocuje i kwitnie pod ziemią. To niezwykle rzadkie zjawisko w świecie przyrody (zaobserwowano je wyłącznie u storczykowatych). Palma nosi nazwę Pinanga subterranea. Okazało się, że miejscowej ludności znana jest ona od dawna, tylko świat naukowy nic o niej nie wiedział. Tamtejsi mieszkańcy jedzą jej jasnoczerwone owoce. Prawdopodobnie rozsiewa się dzięki świniom brodatym, które też ją wykopują i zjadają jej owoce, a nasiona roznoszą na obszarach leśnych. Naukowcom udało się nawet wykiełkować tę palmę z nasion pozyskanych z odchodów świń. Jeśli nie istnieje inny mechanizm rozsiewania Pinanga subterranea, to wraz z tymi ssakami wyginie i ona. A są narażone na wymarcie i figurują w „Księdze gatunków zagrożonych”. 

Jeż i szop. Niezwykła przyjaźń

Malutki osierocony szop i ciężko ranny jeż spotkały się w ośrodku wrocławskiej Ekostraży, gdzie otoczono je opieką po ciężkich przeżyciach. Przed nimi jeszcze długa droga i niepewny finał w dochodzeniu do zdrowia. Dwa małe ssaki, mimo różnicy gatunkowej, wyraźnie do siebie przylgnęły. Opublikowane w sieci zdjęcie walczących o życie i wtulających się w siebie stworzeń umieszczonych w inkubatorze chwyta za serce. Odwodnionego i wycieńczonego szopa znaleziono na ganku domu w okolicy Niemczy (woj. dolnośląskie). Bez udzielenia pomocy nie miałby szansy na przetrwanie. Jeż zaś trafił do Ekostraży wraz z jednym ze swoich pobratymców. Pierwszy stracił łapkę, a drugi ma zdartą skórę na głowie. Oba są ofiarami maszyn tnących. Będące pod ochroną jeże prowadzą nocny tryb życia, jednak podczas sezonu pokosów łąk, trawników, użytków i nieużytków, w których stworzenia te się chronią, często padają ofiarą ostrych jak brzytwa śmigieł. 

200 psów na 100. urodziny

Mniej więcej dwieście psów zgromadzono w jednym miejscu, aby uczcić setne urodziny Amerykanina Roberta Moore’a. Niesamowitą uroczystość w San Jose w Kalifornii zorganizowali członkowie rodziny i sąsiedzi mężczyzny. Wiele zwierzaków zjawiło się w ciekawych kostiumach – kowbojskich kapeluszach albo w specjalnych, eleganckich smokingach. Najbliżsi jubilata poinformowali, że podziękował on każdemu psiakowi z osobna i że prawdopodobnie był to najszczęśliwszy dzień w jego długim życiu. 

Zagrożony wyginięciem krokodyl filipiński  

Krokodyle filipińskie to jedyny gatunek krokodyla słodkowodnego, który kiedyś zamieszkiwał całe Filipiny, a obecnie niewiele ich żyje na kilku mniejszych wyspach. Preferują słodkowodne bagniska, duże rzeki, małe jeziora i stawy. Oczy, uszy oraz nozdrza umiejscowione są u nich na czubku głowy. Dzięki takiej budowie krokodyl może tropić swoją ofiarę, mimo całkowitego zanurzenia rozrywa ją na mniejsze kawałki – zamaskowany przez lustro wody. Gad słyszy dobrze zarówno na powierzchni wody, jak i pod nią. Krokodyle mają bardzo wolną przemianę materii i niewielkie zapotrzebowanie energetyczne. Pozwala im to funkcjonować bez pożywienia przez kilka miesięcy, jeśli uprzednio złapały dużą zdobycz. Należą do krokodyli słodkowodnych najbardziej zagrożonych wyginięciem. Lokalne rzeki są zanieczyszczone przez pestycydy i odpady, a bagna i stawy zostały zamienione na pola ryżowe. W 2011 roku na wolności żyło jedynie 250 osobników, a są zagrożone głównie przez polowania i utratę siedlisk. 

Rekiny w Morzu Śródziemnym

W ostatnim czasie w Morzu Śródziemnym pojawiły się rekiny. Są zagrożeniem dla osób nurkujących i turystów wypoczywających na słonecznych plażach Hiszpanii i Egiptu. Zaobserwowano je w okolicach wysp: Ibiza, Majorka i Minorka. Szczególnie trzeba uważać na plażach Aguamarina, Costa Blanca, Cala Llombards, w okolicach przylądka Formentor oraz w egipskim kurorcie Hurghada. Te wielkie ryby pojawiły się też wewnątrz doków portu Ciutadella oraz w ujściu rzeki Ria de Arousa. Specjaliści zalecają, żeby podczas spotkania z rekinem zachować spokój. Nie wolno inicjować z nim kontaktu ani go drażnić. Trzeba jak najszybciej wyjść z wody i zawiadomić odpowiednie służby. Na płycizny zwierzęta trafiają z reguły przypadkowo. Często są młode, zranione lub chore, a przez to zagubione i zdezorientowane. Takie raczej nie atakują człowieka. 

2023-07-06

A.P., G. K., M. K., H. J., Oz