Krótszy tydzień pracy , ale nie dla Rosjan
Skrócenie czasu pracy z pięciu dni do czterech w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia przyczyniło się do spadku poziomu stresu pracowników. Zwiększyło to ich lojalność i poprawiło także zadowolenie z życia prywatnego. Jednocześnie pracujący rzadziej brali zwolnienia lekarskie. Dowodzą tego badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wśród 61 firm zatrudniających około 2900 osób. Eksperyment naukowców z University of Cambridge (Anglia) i z Boston College (USA) trwał sześć miesięcy od czerwca 2022 roku.
***
Tymczasem Rosja, która zmaga się z zagranicznymi sankcjami (ograniczenia nałożone z powodu napaści na Ukrainę), wprowadza sześciodniowy rytm pracy. Apel do władz o takie działanie wystosowało rosyjskie stowarzyszenie przedsiębiorców. Dodatkowy dzień pracy ma pomóc odbudować gospodarkę – zwłaszcza sektor związany ze zbrojeniem. W wielu firmach już ogłoszono obowiązkowe nadgodziny nałożone na pracowników.
Jako Razem walczymy o krótszy tydzień pracy i dłuższe urlopy. Powinniśmy mieć więcej czasu dla siebie, dla rodziny i inne aktywności. Państwo polskie powinno stać po stronie pracowników.
40-godzinny dzień pracy został wywalczony ponad 100 lat temu – najwyższy czas na zmiany! pic.twitter.com/g2RmuhuiVC
— Razem Śląsk (@RazemSlask) May 2, 2023
Subskrybuj