R E K L A M A
R E K L A M A

Linie papilarne Wenus z Milo. „Najmądrzejszy. Biografia Sokratesa”

O Sokratesie napisano już wiele, choć nie zaistniał żaden nowy korpus źródłowy. Opowieści o życiu tego, który sprowadził filozofię z wyżyn teorii do poziomu praktyki i przekonywał, że „poglądy należy nie tylko głosić, ale również urzeczywistniać”, wynikają z obowiązku wobec kolejnych pokoleń.

Fot. Wikimedia

Są próbą dostosowania narracji do potrzeb i pułapu kolejnych generacji czytelników i badaczy. Niemniej zawsze jest to rekonstrukcja oparta na intuicji i interpretacji tego, co o Sokratesie napisali potomni.

Krzysztof Łapiński, autor najnowszej polskiej biografii Sokratesa, profesor filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, posłużył się plastycznym przykładem: „Kupujemy puzzle z podobizną Sokratesa. W domu otwieramy pudełko, ale ku naszemu rozczarowaniu okazuje się, że w środku jest tylko kilkadziesiąt elementów z tysiąca. Mimo to próbujemy je na różne sposoby układać…”. Nim doczytałem te słowa w „Zakończeniu”, zrodziła mi się inna metafora: układanie życiorysu ateńskiego filozofa jest jak badanie linii papilarnych Wenus z Milo…

To jest jednak pewna przesada, bo co nieco o życiu Sokratesa wiemy. Cytowany przez Łapińskiego „Anton-Hermann Chroust wylicza informacje o Sokratesie, które można – jego zdaniem – przyjąć za fakty: Sokrates istniał (ur. 469 rok p.n.e.; miał na imię Sokrates; był obywatelem Aten; znane są imiona jego rodziców; wiadomo, do jakiej należał gminy; prawdopodobnie brał udział w kampaniach wojennych swojego miasta; jako urzędnik brał udział w procesie dowódców ateńskich w 406 roku; w 399 roku sądzono go i skazano na śmierć przed ateńskim sądem; wyrok wykonano)”.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-07-26

Henryk Martenka