R E K L A M A
R E K L A M A

Ekstremalne zjawiska pogodowe znów uderzają w popularne turystycznie regiony

Upały w Grecji powodują ograniczenie dostępności niektórych zabytków, z kolei w Polsce ulewy i nawałnice stwarzają lokalne zagrożenia powodziowe. Turyści proszeni są o śledzenie komunikatów meteorologicznych oraz alertów służb ratunkowych.

Ateński Akropol zamknięty dla turystów (Fot. D.K.)

Grecja mierzy się z falą upałów, gdzie temperatury mogą wzrosnąć do 41-42 stopni C na wschodzie kraju. Z tego powodu ateński Akropol będzie zamknięty dla zwiedzających w najgorętszej porze dnia (w godzinach 13-17). Służby ratunkowe ostrzegają jednocześnie o bardzo wysokim zagrożeniu pożarowym wokół Aten, w Attyce wschodniej i południowym Peloponezie. 

Tymczasem w Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w środę, że w kilkunastu miejscach pomiarowych odnotowano największe opady w historii. Stacje z poziomem wody powyżej stanu ostrzegawczego to Nowy Targ, Zakopane-Harenda nad Dunajcem, stacja Trybsz 2 nad Białką, stacja Grybów nad rzeką Biała, stacja Pewel Mała nad Korzarawą oraz stacja Gorlice nad rzeką Sękówka w woj. małopolskim, gdzie wcześniej odnotowano stan alarmowy. Obecnie poziom wody wynosi tam 444 cm. Lipcowe anomalia to efekt niżu genueńskiego Gabriel, który od wtorku przetacza się przez Polskę. W związku z intensywnymi opadami Tatrzański Park Narodowy apeluje do turystów w ostrożność i rozsądek w planowaniu górskich wycieczek.

2025-07-10

D.K. na podst. inform. prasowych.