R E K L A M A
R E K L A M A

Late poll. Minimalna przewaga Trzaskowskiego nad Nawrockim

Rafał Trzaskowski wciąż utrzymuje prowadzenie, jednak Karol Nawrocki jest tuż za nim – tak wynika z najnowszego sondażu late poll z 90 proc. komisji przygotowanego przez Ipsos na zlecenie TVP, TVN i Polsatu.

Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki

Z najnowszych sondaży late poll Ipsos wynika, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich na prowadzeniu jest Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej, zdobywając 31,2 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Karol Nawrocki z Prawa i Sprawiedliwości, który uzyskał 29,7 proc. poparcia.

Trzecie miejsce w wyborach zajął Sławomir Mentzen, zdobywając 14,5 proc. głosów. Jak wynika z sondażu Ipsos, kolejne pozycje przypadły: Grzegorzowi Braunowi – 6,3 proc., Szymonowi Hołowni – 4,9 proc., Adrianowi Zandbergowi – 4,8 proc. oraz Magdalenie Biejat – 4,1 proc. Tym samym Hołownia wyprzedził Zandberga, choć wcześniejsze sondaże wskazywały, że to właśnie on zajmie piąte miejsce. 

Dalsze miejsca w sondażu zajęli: Joanna Senyszyn z wynikiem 1,4 proc., Krzysztof Stanowski – 1,3 proc., Marek Jakubiak – 0,8 proc., Artur Bartoszewicz – 0,5 proc., Maciej Maciak – 0,4 proc., oraz Marek Woch, który uzyskał 0,1 proc. głosów.

Sondaż opiera się na danych z 90 proc. komisji wyborczych, w których w niedzielę badanie przeprowadzała firma Ipsos. Wcześniejsze wyniki late poll, publikowane około północy, uwzględniały jedynie 50 proc. komisji. Większy zakres danych przekłada się na bardziej precyzyjną prognozę. Margines błędu w takim badaniu wynosi około 1 punkt procentowy.

Frekwencja

Początkowe informacje z niedzielnych lokali wyborczych nie zapowiadały tak dużej mobilizacji obywateli, jaką ujawniły dane z sondażu late poll. Choć rekord frekwencji z 2023 roku nie został pobity, wynik był lepszy niż podczas wyborów prezydenckich w 2020 r. Szacowana frekwencja w late poll wyniosła 66,8 proc., co, gdyby zostało potwierdzone oficjalnie, oznaczałoby najwyższy wynik w pierwszej turze wyborów prezydenckich od 1990 roku.

Rekordową frekwencję w polskich wyborach odnotowano w 2023 r., kiedy wybierano posłów i senatorów, osiągając wynik 74,38 proc.

Kto wygra II turę?

Ponieważ żaden z kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości głosów, w niedzielę, 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów.

Jedno z ostatnich badań przed wyborami zostało przeprowadzone przez pracownię Opinia24 na zlecenie RMF FM. Gdyby w drugiej turze zmierzyli się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, uzyskaliby odpowiednio 48,5 proc. i 44,4 proc. głosów. 7,1 proc. ankietowanych nie zadeklarowało, na kogo zagłosowałoby 1 czerwca.

Z sondażu Opinia24 dla Newsweeka, opublikowanego w niedzielę 11 maja, wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej zdobyłby 53 proc. głosów, natomiast Karol Nawrocki, wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość, uzyskałby 45 proc. poparcia.

2025-05-19

Angora