R E K L A M A
R E K L A M A

Egzekucja pasterzy w Mali. Stoi za nią Grupa Wagnera

Miesiąc temu Malijskie Siły Zbrojne (FAMA), wspierane przez rosyjskich najemników, zatrzymały w mieście Sebabougou na zachodzie Mali około 100 mężczyzn, w większości pasterzy z etnicznej grupy Fulani. Około 60 z nich zostało uprowadzonych. Po tygodniu ich bliscy odnaleźli dziesiątki ciał w pobliżu wojskowej bazy.

Fot. Wikimedia

Raport w sprawie zabójstwa

Niezależni eksperci ONZ opracowali raport dotyczący zabójstwa pasterzy w Mali. Dokument zawiera informacje o niepotwierdzonych doniesieniach wskazujących na torturowanie i przesłuchiwanie aresztowanych osób w wojskowym obozie Kwala. Przesłuchania miały dotyczyć rzekomych powiązań z organizacjami terrorystycznymi.

Rekonstrukcja wydarzeń sugeruje, że zwerbowane przez najemników osoby, związane z dawną Grupą Wagnera, wyprowadziły ofiary z obozu, po czym najemnicy otworzyli ogień, zabijając pasterzy.

W oświadczeniu z 28 kwietnia malijskie siły zbrojne potwierdziły, że w dniach 11-15 kwietnia 2025 roku przeprowadziły operacje wojskowe w różnych rejonach, w tym w Sebabougou i Kwala. FAMA dodało, że podczas tych działań „zneutralizowano” kilku bojowników związanych z „terrorystycznymi grupami zbrojnymi”.

Coraz więcej zbrodni

Masakry, doraźne egzekucje i wymuszone zniknięcia stały się powszechne po tym, jak wojskowa junta rządząca Mali zaprosiła rosyjskich najemników, którzy mieli wspierać ją w walce z rebeliantami i powstańcami, w tym z grupą Wsparcia Islamu i Muzułmanów (JNIM), powiązaną z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

W raporcie z grudnia 2024 roku organizacja Human Rights Watch ujawniła, że w okresie od maja do grudnia 2024 roku armia malijska oraz siły rosyjskie „zabiły co najmniej 32 cywilów, w tym siedmiu w wyniku ataku dronów, oraz spaliły co najmniej 100 domów podczas działań wojskowych w miastach i wioskach w środkowej i północnej części Mali”.

2025-05-14

AJS na post. Onet, Bezpieczna Podróż