Obecnie trwają konsultacje nad nowymi rozwiązaniami. Ministerstwo dąży do tego, by uczniowie częściej przebywali na świeżym powietrzu, a opuszczone lekcje WF-u były w jakiś sposób nadrabiane.
Barbara Nowacka zaznaczyła, że szczegóły będą jeszcze dopracowywane w trakcie konsultacji, ale jednym z proponowanych rozwiązań jest umożliwienie nauczycielom elastycznego podejścia do aktywności na WF-ie. Jeśli uczeń zgłasza drobne dolegliwości (np. menstruacja w przypadku dziewcząt), zamiast całkowicie rezygnować z zajęć, może np. wykonać określoną liczbę kroków, co również będzie uznane za formę aktywności fizycznej.
Jak ktoś nie był na matematyce, to nadgania zaległości. Jak ktoś nie był na WF-ie, to uważa, że jest po temacie. Tak nie powinno być – powiedziała.
W odpowiedzi na obawy, że nowe podejście mogłoby zachęcać uczniów do unikania aktywności pod pretekstem złego samopoczucia, Barbara Nowacka podkreśliła, że lepszym rozwiązaniem jest wykonywanie kroków niż całkowita bierność. Zaznaczyła też, że takie formy zastępcze nie będą obowiązkowe, a o ich zastosowaniu zdecyduje nauczyciel.
Kroki dla zdrowia
Robienie kroków to potoczne określenie chodzenia pieszo, mierzonego zazwyczaj za pomocą aplikacji lub opaski sportowej liczącej kroki. Celem jest osiągnięcie określonej liczby kroków dziennie – najczęściej mówi się o 10 000 kroków – co ma pozytywny wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną. Taki sposób aktywności jest szczególnie promowany jako łatwa, dostępna forma ruchu, zwłaszcza dla osób prowadzących siedzący tryb życia.
Nie ma jednej uniwersalnej liczby kroków, która byłaby odpowiednia dla każdego, ale eksperci wskazują, że już 7 000–8 000 kroków dziennie przynosi wyraźne korzyści zdrowotne, zwłaszcza dla osób dorosłych. Popularne 10 000 kroków, choć często uznawane za wzorcowy cel, ma swoje źródła bardziej w marketingu niż w badaniach naukowych – ten próg spopularyzowano w Japonii w latach 60. mimo że nie był oparty na konkretnych analizach. Niemniej jednak, osiąganie takiej liczby kroków może pozytywnie wpłynąć na kondycję i ogólne samopoczucie.
W przypadku dzieci i młodzieży zalecenia są wyższe – specjaliści sugerują, że optymalna liczba kroków powinna wynosić od 12 000 do 15 000 dziennie, ponieważ młodszy organizm potrzebuje więcej ruchu do prawidłowego rozwoju.