R E K L A M A
R E K L A M A

Słynne polskie paryżanki. Nie tylko Skłodowska

Pierwsza z nich jest nie mniej popularna niż Joanna d’Arc, którą wyprzedziła w ankiecie pisma L’Histoire, zyskując największą sympatię pośród „historycznych postaci tworzących narodową świadomość Francji”. 

Fot. Leszek Turkiewicz

Maria Skłodowska-Curie, przykład najbardziej emblematycznej adopcji polskości w Paryżu, Francji, na świecie. Pod koniec kwietnia obchodzono 30. rocznicę złożenia jej prochów w narodowym mauzoleum Francji, w Panteonie, gdzie z tej okazji odbyła się seria „muzycznych opowieści” o pierwszej kobiecie pochowanej dzięki własnym osiągnięciom naukowym w tej świątyni sław takich jak Wolter, Hugo czy Rousseau.

Do dziś jest jedyną dwukrotną noblistką i jedynym uczonym uhonorowanym Noblem w dwóch różnych dyscyplinach (fizyka i chemia). To pierwsza kobieta w historii Sorbony, która uzyskała stopień doktora fizyki i pierwsza profesorka Sorbony. Einstein pisał o niej tak: Ze wszystkich znanych osób jest jedyną, której sława nie zepsuła. Miała 24 lata, gdy przyjechała do Paryża, gdzie spędziła większość życia, ponad 40 lat, robiąc niebywałą karierę, stając się symbolem kobiety wolnej, nowoczesnej, wyemancypowanej przez pracę.

 

Subskrybuj angorę
Czytaj bez żadnych ograniczeń gdzie i kiedy chcesz.


Już od
22,00 zł/mies




2025-05-06

Leszek Turkiewicz