R E K L A M A
R E K L A M A

Nowa podstawa programowa. Przygotuje młodzież do służby w wojsku

Projekt nowej podstawy programowej z wychowania fizycznego został przekazany do publicznych konsultacji. Przewidziano w nim większą elastyczność dla nauczycieli WF, obowiązkowe testy sprawnościowe w klasach I–III oraz moduły przygotowujące do rekrutacji do służb mundurowych. Zmiany to m.in. odpowiedź na niepokojący spadek sprawności fizycznej dzieci i młodzieży.

Źródło: Gemini AI

Nowa podstawa programowa ma zacząć obowiązywać od 1 września 2025 r. Dotyczy to dwóch projektów nowelizacji rozporządzeń opublikowanych w środę na RCL, obejmujących m.in. przedszkola, szkoły podstawowe, średnie oraz placówki kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Rozporządzenia te, potocznie nazywane podstawą programową, określają, jakie umiejętności powinien opanować uczeń z poszczególnych przedmiotów na kolejnych etapach edukacji. Zgodnie z ich założeniami, aktywność fizyczna to nie tylko naturalna potrzeba, ale też wartość wspierająca rozwój człowieka.

Głównym celem podstawy programowej w zakresie przedmiotu wychowanie fizyczne jest kształtowanie całożyciowej potrzeby podejmowania aktywności fizycznej, rozwój sprawności motorycznej i świadomej postawy prozdrowotnej – czytamy w projektach nowej podstawy do zajęć wychowania fizycznego.

Nowa podstawa programowa daje nauczycielom większą swobodę w prowadzeniu zajęć ruchowych, dzięki czemu mogą lepiej dopasować je do indywidualnych potrzeb uczniów. Zmniejszono również nacisk na wymagania czysto teoretyczne.

Przygotowanie dzieci do służby mundurowej

Dla klas I–III nowa podstawa programowa wprowadza obowiązkowe testy sprawnościowe w każdej klasie. Natomiast w klasach VII–VIII oraz szkołach ponadpodstawowych przewidziano opcjonalny dział z ćwiczeniami wykorzystywanymi podczas rekrutacji do służb mundurowych.

Na naszą prośbę do zajęć z WF-u zostaną dopisane moduły związane z testami sprawnościowymi. W szkole podstawowej chodzi o lepsze przygotowania uczniów do szkół mundurowych, a w szkołach ponadpodstawowych do pracy w służbach: wojsku, straży granicznej, straży pożarnej czy policji – powiedziała Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, w rozmowie z WP.

Katarzyna Lubnauer wyjaśniła, że wprowadzenie zajęć przygotowujących do testów sprawnościowych ma pomóc młodym osobom, które planują karierę w służbach mundurowych, ale mają trudności z zaliczeniem egzaminów fizycznych. Podkreśliła, że takie wsparcie jest szczególnie istotne w kontekście obecnych potrzeb związanych z rozbudową sił zbrojnych.

Spadek sprawności

Zapowiedź zmian w podstawie programowej wychowania fizycznego pojawiła się we wrześniu 2024 roku, gdy minister edukacji Barbara Nowacka i minister sportu Sławomir Nitras przedstawili wyniki badania sprawności uczniów. Wyniki te pokazały, że dzisiejsze dzieci mają słabsze umiejętności ruchowe niż ich rówieśnicy sprzed 15–20 lat, a ich sprawność zaczyna spadać już w młodym wieku.

2025-05-02

Opr. AJS na podst. Serwis Samorządowy PAP, WP