Nicolas Maduro rządzi w bogatej w ropę naftową Wenezueli od 2013 r. Doprowadził kraj do gospodarczego upadku. Co piąty obywatel uciekł przed szerzącym się ubóstwem i represjami za granicę.
Światełka na choince, smutek na twarzach
We wrześniu pisaliśmy o dziwnym pomyśle polityka. Przesunięcie obchodów Gwiazdki miało bowiem odwrócić uwagę społeczeństwa od protestów i rosnącemu ubóstwu. W ramach celebrowania Bożego Narodzenia władze rozdają bowiem paczki z żywnością, o których marzą często głodujący Wenezuelczycy.
Agencja EFE poinformowała, że we wtorek burmistrz Caracas, Carmen Melendez, przewodniczyła tradycyjnej ceremonii zapalenia świateł na krzyżu stojącym na wzgórzu w północnej części miasta. Złożyła mieszkańcom życzenia spokojnych i radosnych świąt spędzonych z rodziną. Z kolei agencja Associated Press podała, że na Placu Boliwara w centrum Caracas w nocy z poniedziałku na wtorek ustawiono choinkę. W niektórych dzielnicach pracownicy w pośpiechu montowali dekoracje, ale atmosfera pozostawała daleka od świątecznego klimatu.
Należy dodać, że wenezuelski dyktator ogłosił swój absurdalny pomysł w atmosferze oskarżeń o manipulację wynikami wyborów prezydenckich z 28 lipca. Władze twierdzą, że wygrał Maduro, jednak opozycja przedstawiła dokumenty, które sugerują, że to ich kandydat, Edmundo Gonzalez Urrutia, odniósł zwycięstwo.
Nakaz aresztowania Maduro
Gdyby tego było mało, w poniedziałek argentyński sąd wydał nakaz aresztowania Maduro oraz szefa wenezuelskiego MSW, Diosdado Cabello, oskarżając ich o odpowiedzialność za systematyczne porwania, tortury i zabójstwa.
Udowodniono, że w Wenezueli istnieje systematyczny plan represji, wymuszonych zaginięć osób, tortur, zabójstw i prześladowań wymierzonych w część cywilnej ludności, rozwijany co najmniej od 2014 roku do chwili obecnej – poinformowali argentyńscy sędziowie.
Decyzja podjęta została w wyniku skargi złożonej w 2023 roku przez organizację Argentyńskie Forum na rzecz Obrony Demokracji (FADD) przed argentyńskim wymiarem sprawiedliwości. Jak donosi telewizja TN, organizacja powołała się na zasadę jurysdykcji uniwersalnej, która umożliwia państwom ściganie zbrodni przeciwko ludzkości, niezależnie od miejsca ich popełnienia.