Jesienna lista leków refundowanych. 52 nowe terapie

1 października po raz ostatni w tym roku zmieniona zostanie lista leków refundowanych. Tym razem dołączą do niej 52 nowe terapie, w tym 12 w zakresie chorób rzadkich i 13 onkologicznych. Na liście znalazło się też 21 nowych terapii w programach lekowych. 

Fot. PIXNIO

Jak podkreślił wiceminister zdrowia Marek Kłos, „mamy rosnący trend w dostępie do nowych terapii”. Tylko w tym roku objęto refundacją 135 nowych wskazań. Chodzi m.in. o 36 terapii onkologicznych oraz 36 stosowanych w chorobach rzadkich. W przypadku schorzeń nieonkologicznych największe zmiany w 2024 r. zaszły w psychiatrii, neurologii i ginekologii. Skrócił się też czas procedowania wniosków refundacyjnych. – W tym roku wynosi on ok. 320 dni oraz ok. 243 dni bez okresów zawieszenia – twierdzi Marek Kłos. Zwrócił jednocześnie uwagę, że wpływ na opóźnianie nowych terapii nadal mają podmioty składające wnioski o objęcie refundacją, średnio opóźnienie między rejestracją nowej terapii przez EMA (Europejska Agencja Leków) a złożeniem wniosku do Ministerstwa Zdrowia wynosi 940 dni. 

Nowotwór dróg żółciowych

Na październikowej liście leków refundowanych uwagę zwraca pierwsza terapia dla pacjentów z nowotworem dróg żółciowych. Chodzi o immunoterapię w pierwszej linii leczenia dorosłych z miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym rakiem dróg żółciowych. Apelowali o to od dłuższego czasu zarówno pacjenci, jak i onkolodzy. Decyzja ministerstwa przybliża Polskę do grona krajów zapewniających standard leczenia zgodny ze światowymi zaleceniami. 

Przypomnijmy, że rak dróg żółciowych, stanowiący około 1 proc. wszystkich nowotworów, jest rzadką i agresywną chorobą. Wczesne objawy, takie jak utrata apetytu, nudności, osłabienie czy bóle brzucha, często są niespecyficzne i mogą być mylone z innymi schorzeniami. Z tego powodu pacjenci nie zawsze zgłaszają się od razu do lekarza. Gdy pojawiają się bardziej charakterystyczne objawy, takie jak ciemny mocz, jasny stolec lub mechaniczna żółtaczka (często związana ze świądem skóry lub gorączką), choroba zazwyczaj jest już w zaawansowanym stadium. 

Dotychczas chorzy z zaawansowanym rakiem dróg żółciowych byli leczeni wyłącznie klasyczną chemioterapią – przez wiele lat bowiem nie pojawiał się żaden nowy lek niosący nadzieję na przedłużenie życia. Teraz wreszcie zarejestrowana została skuteczna immunoterapia. 

2024-09-27

A.M.