Niezależny rosyjski portal Agentstwo ujawnił, że na czwartkowej Paradzie Zwycięstwa w Moskwie, za Władimirem Putinem umieszczono oficerów, których formacje dopuściły się zbrodni wojennych na cywilach podczas inwazji na Ukrainę. Wśród nich byli starszy porucznik Czałym Czułdum-ooł i major Boris Dudko, którzy prawdopodobnie są odpowiedzialni za znęcanie się nad mieszkańcami wsi Jahidne w obwodzie czernihowskim oraz zbrodnie popełnione w Buczy pod Kijowem w marcu 2022 roku. Obaj zostali uhonorowani tytułami Bohaterów Rosji.
Bohaterskie zbrodnie
Portal donosi, że Czałym Czułdum-ooł, pochodzący z republiki Tuwa na Syberii, został uhonorowany za służbę w 55. samodzielnej brygadzie strzelców zmotoryzowanych, formacji odpowiedzialnej za zbrodnię w Jahidnem. Rosyjskie media podkreślały jego czyny, w tym zniszczenie dwóch ukraińskich pojazdów w obwodzie donieckim w grudniu 2023 roku przy użyciu granatnika, a następnie osobiste zabicie około 10 żołnierzy strzałami z broni palnej.
Dudko natomiast pełnił funkcję zastępcy dowódcy 124. samodzielnego batalionu czołgów w 76. dywizji desantowo-szturmowej wojsk powietrznodesantowych. Przypomniano, że ta dywizja, stacjonująca w Pskowie na zachodzie Rosji, uczestniczyła w zbrodniach popełnionych w Buczy.
Bucza, położona blisko stolicy Ukrainy, była jedną z miejscowości w obwodzie kijowskim zajętych przez rosyjskie wojska na początku inwazji. W miejscowości doszło do masowych mordów na cywilach, a także do licznych przypadków porwań, tortur i gwałtów. Zginęło ponad 450 mieszkańców miasta. Po wyzwoleniu Buczy odkryto zbiorowe groby i ciała pozostawione na ulicach.
At Moscow's Victory Day Parade, Putin sent what was clearly a message by surrounding himself with officers from units accused of atrocities in Ukraine.
Major Boris Dudko, seated directly behind Putin, served in the 76th Guards Air Assault Division, which occupied Bucha near… pic.twitter.com/y6cglzjO5H
— Shaun Pinner (@olddog100ua) May 10, 2024
„Nazistowski Zachód”
Prezydent Rosji w swoim wystąpieniu koncentrował się na domniemanych próbach krajów Zachodu sprowokowania międzynarodowego konfliktu z Rosją.
Odwet i kpina z historii. Usprawiedliwianie nazizmu to cześć ogólnej polityki elit Zachodu – mówił.
W dalszej części swojego przemówienia Putin zaznaczył, że siły zbrojne Federacji Rosyjskiej są gotowe na kolejne konflikty i będą reagować na wszelkie zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju.
Dzień Zwycięstwa, obchodzony 9 maja, jest jednym z najważniejszych świąt państwowych w Rosji. W tym roku w defiladzie w Moskwie uczestniczyli przywódcy dziewięciu państw: Białorusi, Kazachstanu, Uzbekistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu, Kuby, Laosu i Gwinei Bissau. Główne obchody odbywają się w Moskwie od 1995 roku.
Maciej Rybus uwieczniony na obchodach
Na obchodach pojawiła się także inna kontrowersyjna postać. Mowa o Macieju Rybusie. Piłkarz wcześniej zaskoczył polskich kibiców swoją decyzją o pozostaniu w Rosji, gdzie nadal gra w Rubinie Kazań. Mimo wybuchu wojny na Ukrainie, postanowił nie opuszczać Rosji z powodu rodzinnych zobowiązań, ponieważ jego żona jest Rosjanką.
Piłkarz przyznał, że ceni sobie życie w Moskwie, gdzie się dobrze zaaklimatyzował, nauczył języka i nawiązał przyjaźnie. Rybus uczestniczył w obchodach Dnia Zwycięstwa wraz z drużyną, nosząc czarno-żółtą opaskę.