R E K L A M A
R E K L A M A

Urlop tacierzyński. Ojcowie boją się z niego korzystać

„(...) Pan Damian jest tatą siedmioletniego Konstantego i 12-miesięcznego Maksymiliana, pan Mariusz ponaddwuletniej Krysi, a pan Andrzej prawie dwuletniego Adasia. Wszyscy byli na urlopie rodzicielskim, podzielili się opieką nad swoim dzieckiem ze swoimi żonami i mówią, że udało im się w tym czasie zbudować silną więź ze swoimi pociechami. Niestety, każdy z nich zapłacił cenę za wciąż niepopularną w Polsce decyzję, żeby ojciec dziecka dzielił się z matką urlopem rodzicielskim (...).

Fot. Pixabay

Gdy Damian po raz pierwszy został tatą, miał 38 lat (…). Kostek przyszedł na świat w grudniu 2016 roku, w marcu 2017 roku pan Damian przejął opiekę nad synkiem w ramach urlopu tacierzyńskiego, a kolejne miesiące był już na urlopie rodzicielskim (…).

Nie mógł awansować

– Gdy (…) wróciłem do pracy, okazało się, że wszyscy liderzy zostali awansowani, oprócz mnie. Gdy zacząłem dopytywać swojego menedżera, dlaczego zostałem pominięty w awansie, usłyszałem, że ze Stanów Zjednoczonych przyjechał dyrektor i powiedział mu, kogo ma awansować, a kogo nie. Po czasie prawda okazała się inna. Podczas jednego ze spotkań z menedżerami z Polski w czerwcu lub lipcu, kiedy struktura organizacyjna miała przechodzić transformację, menedżer, który zarządzał całym centrum inżynierskim, miał powiedzieć:

– Kogo brakuje, ten nie awansuje – opowiada inżynier. Jednak o kulisach tego spotkania pan Damian dowiedział się trzy lata później, gdy złożył wypowiedzenie w firmie.

Musiał szukać nowej pracy

– Moje odejście rozwiązało kilku osobom języki – wspomina (…). Pan Andrzej (…), informatyk, urlopem rodzicielskim z żoną podzielił się po połowie. Pani Ewa Adasia urodziła w kwietniu, zajmowała się nim do września, a następnie na siedem miesięcy opiekę przejął dumny tata. Informatyk poza tym, że chciał uczestniczyć w rozwoju synka, na urlop rodzicielski zdecydował się z powodów finansowych (…).

O pracę pan Andrzej był spokojny. Tuż przed pójściem na urlop rodzicielski dostał podwyżkę, był chwalony, osiągał sukcesy. Jednak cztery miesiące po powrocie do pracy czekała go niemiła niespodzianka. Nie przedłużono mu umowy. Jeszcze w maju 2022 roku zapewniano go, że wysoko oceniają jego pracę i kolejna umowa będzie na czas nieokreślony, w 2023 roku rzeczywistość okazała się inna. – Co mi pozostało? Zacząłem szukać pracy. Po miesiącu dzwoni do mnie były szef i mówi: Mamy dla ciebie pracę. Wziąłem. Umowa? Na rok – opisuje tata Adasia. A przecież zgodnie z prawem powinna być już na czas nieokreślony (…)”.  

2024-02-19

KGB, TOK FM, Zostali z dziećmi w domu i zapłacili wysoką cenę. „Kogo brakuje, ten nie awansuje”, Urszula Abucewicz


Wiadomości
Zdobyć PAST-ę, czyli nasze DNA. Rozmowa z MARKIEM MILLEREM
Tomasz Barański
Czarno na białym. Jak powinniśmy oceniać Walusia?
Krzysztof Różycki
Andrzej Duda będzie pracować w MKOI i zajmie się sportem?
Zebrał: WA
Pokojowa Nagroda Nobla i antynuklearni wojownicy uderzają w Putina
EW na podst.: The Asahi Shimbun, The Japan Times
Sprawa TVN i Polsatu. Czy na pewno chodzi o ochronę przed rosyjskimi oligarchami?
Marek Palczewski
Społeczeństwo
Sigma. Rozmowa z ANNĄ WILECZEK
Tomasz Zimoch
Poradnik na czas wojny. To powinieneś wiedzieć
Wybrała i tłum. EW Na podst. Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – Rządowej Agencji do Spraw Sytuacji Kryzysowych
Szkoła do wynajęcia. To odpowiedź na kryzys kadrowy
E.W. na podst.: Aleksandra Pezda. „Belfer do wzięcia”. „Newsweek” nr 50/2024
„W pustyni i w puszczy” ma już 50 lat
(KGB) na podst. Radio TOK FM
Świat/Peryskop
Bożonarodzeniowy plac Świątego Piotra i 100 szopek w Watykanie
ANS na podst. vaticannews.va, ansa.it, rainews.it, sky.it, romatoday.it, ilpost.it
Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci i przekazują rodzinom zastępczym
CEZ na podst.: 24tv.ua, newsonline.ua, currenttime.tv
Zmiany w Syrii. Obaliliśmy reżim!
(EW) Na podst.: CNN, BBC, Al Jazeera, Komsomolskaja Prawda
Francja. François Bayrou nowym premierem
(MS) LORIS BOICHOT © Figaro Syndication 2024
Wielkie otwarcie Notre-Dame de Paris. „Organy, obudźcie się!”
Magda Sawczuk
Lifestyle/Zdrowie
Godot de Mauroy. Twórczość Samuela Becketta
Leszek Turkiewicz
Angorka