R E K L A M A
R E K L A M A

Ślimaki olbrzymie. Jedni je zwalczają, inni chcą mieć w domu

W Afryce, ślimak olbrzymi z rodziny Achatinidae jest uważany za przysmak, w Ameryce jest tępiony jako szkodnik, w Rosji wykorzystuje się go do monitorowania jakości powietrza, a w Polsce ludzie zachwycają się jego urodą, hodując go jako domowe zwierzątko. Ten największy lądowy mięczak na świecie, osiągający nawet pół kilograma wagi i długość ponad 20 cm, pochodzi z subsaharyjskiego regionu Afryki, ale dzięki działalności człowieka rozprzestrzenił się na inne kontynenty.

Fot. Bernard Dupont /Wikimedia

Niestety, Achatina fulica, jedna z największych inwazyjnych odmian, stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Jest pośrednim żywicielem wielu groźnych pasożytów, w tym Angiostrongylus cantonensis, wywołującego zapalenie opon mózgowych i mózgu, co może prowadzić do śmierci. Pomimo ostrzeżeń i walki z tą plagą w Ameryce, ślimaki olbrzymie rozprzestrzeniły się także w innych regionach, takich jak Europa, włączając Polskę.

Zagrożenie dla upraw i zdrowia

W Wenezueli i na Kubie, gdzie ślimaki olbrzymie szybko się rozmnażają, stają się zagrożeniem dla upraw rolniczych i zdrowia ludzi. Przypadki zarażeń pasożytami przenoszonymi przez te ślimaki zgłaszane są również w innych krajach, takich jak Ekwador, Wenezuela, Peru, Brazylia i Stany Zjednoczone.

Do jedzenia i nie tylko

Jednak nie wszędzie ślimaki olbrzymie są postrzegane negatywnie. W Afryce, zwłaszcza na Wybrzeżu Kości Słoniowej, hodowla tych mięczaków stała się opłacalnym biznesem. Mięso ślimaka jest cenione jako przysmak, a także używane w produkcji kosmetyków. W kontekście afrykańskiej kultury i gospodarki, hodowla ślimaków olbrzymich może stanowić korzyść.

Niezwykłe jest również wykorzystanie ślimaków olbrzymich w Rosji jako żywych czujników monitorujących zanieczyszczenie powietrza w oczyszczalniach ścieków. Pomimo kontrowersji wokół tego pomysłu, ślimaki zostały wyposażone w monitory serca i czujniki ruchu, aby rejestrować zmiany w biorytmach w odpowiedzi na dym i zanieczyszczenia.

Wreszcie, pomimo różnych kontekstów kulturowych i ekonomicznych związanych ze ślimakami olbrzymimi, podkreśla się konieczność ostrożnego podejścia do tego gatunku ze względu na jego potencjalne zagrożenia dla zdrowia, środowiska i upraw rolniczych.

Hodowla ślimaka w domu

W Polsce ślimaki olbrzymie cieszą się popularnością jako domowi pupile. Łatwość w utrzymaniu zwyczajnej polega na tym, że gatunek ten żywi się praktycznie wszystkimi rodzajami warzyw i owoców, choć oczywiście należy wystrzegać się zasadzania w terrarium roślin trujących. Zaleca się suplementację wapnia dla utrzymania zdrowej skorupy. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się 10-15 centymetrowa warstwa torfu, którą należy stale nawilżać. Część miejsca dobrze jest przeznaczyć na stworzenie płytkiego bajorka lub posłużyć się miseczką z wodą – druga opcja jest zdecydowanie prostsza w organizacji. Omawiane ślimaki najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 26 stopni Celsjusza, dlatego warto zakupić świetlówkę

2024-01-15

Na podst. art. Grzegorza Lepiaka


Wiadomości
Przyjemność zabijania. Rozmowa z prof. dr. hab. ANDRZEJEM ELŻANOWSKIM
Krzysztof Różycki
Ocean pełen życia na dalekiej planecie? Nowe odkrycie
(JP) Na podst.: BBC, New York Times, Reuters, The Guardian, Der Spiegel
Do Europy nadchodzą piekielne upały. „To nie jest normalna prognoza”
KK na podst.: tagesschau, de, merkur.de, Reuters, Der Spiegel, BBC, World Meteorological Organization WMO
Społeczeństwo
Dwa lata jak dla brata. Adwokat od „trumny na kółkach” skazany
Piotr Kraska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Ciało pocięte piłą
Michał Fajbusiewicz
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To już prawie 100 lat
Opr. bin
Proces po latach. Błąd medyczny sprzed dekady
Krzysztof Różycki
Świat/Peryskop
Rosjanie podpalają groby własnych żołnierzy. To wyraz bezsilności
JP na podst.: Sever.Realii, Meduza.io, Nastojaszczeje Wriemia, Newsweek.com, TASS, Nowyj Kaliningrad
Aroganckie warunki pokoju. Siergiej Naryszkin złożył oświadczenie
KK na podst.: The Moscow Times, Bloomberg, Wall Street Journal, Reuters, BBC
Białoruś. „Raj Łukaszenki” zaprasza
(CEZ) Na podst.: belsat.eu, zerkalo.io, spring96.org
Hymny narodów świata: Alaska
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak. Uzdolniona aktorka miała 74 lata
Zebrała EfKA
Pożegnalny spektakl Jana Englerta. „Być albo nie być”
Plotkara
Była przyjaciółką Marka Belki. Teraz zagra koncert w Polsce
Grzegorz Walenda
Religijność. Olga Tokarczuk i jej filozofia
Leszek Turkiewicz
UEFA. Wielkie finały coraz bliżej
Maciej Woldan
Angorka - nie tylko dla dzieci...