Prezydent zawetował ustawę budżetową. Podwyżki na 2024 rok stoją pod znakiem zapytania

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że zawetował ustawę budżetową na 2024 rok, która przewidywała możliwość przyznania dodatkowych środków na media publiczne w wysokości około 3 miliardów złotych. Jego argumentacja opierała się na niezgodzie z metodą wprowadzania zmian w mediach publicznych przez rząd Donalda Tuska.

Czy można zawetować prezydenckie weto?

„Nie może być na to zgody wobec rażącego łamania Konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa” – wygłosił.

W swoim komunikacie poinformował, że bezpośrednio po świętach przedstawi Sejmowi swój projekt, który obejmuje kwestie takie jak podwyżki dla nauczycieli i inne wydatki przewidziane w ustawie budżetowej.

Mimo że nieprzyjęcie ustawy budżetowej nie blokuje realizacji głównych zadań państwa, takich jak wypłata wynagrodzeń dla sektora budżetowego, może to jednak stanowić przeszkodę w realizacji kluczowych obietnic rządu. Należą do nich między innymi podwyżka płac dla nauczycieli o 30% (dla nauczycieli początkujących o 33%), zmiany w systemie wynagrodzeń sędziów i prokuratorów czy zwiększenie dotacji i subwencji dla samorządów.

Okazuje się, że prawdziwa walka toczy się o fundusze dla… Telewizji Polskiej.

Neutralizacja weta prezydenta

Jak premier może zneutralizować weto prezydenta Dudy? „Rzeczpospolita” wymieniła kilka istniejących opcji. 

Jednym z możliwych rozwiązań jest próba odrzucenia weta prezydenta przez Sejm. Jednakże, jest to mało prawdopodobne, gdyż tzw. koalicja demokratyczna nie dysponuje wymaganą większością, czyli 276 głosami. Przypomnijmy, że KO, Trzecia Droga i Lewica  zdobyły razem 248 mandatów w Sejmie. 

Innym rozwiązaniem jest możliwość, że Sejm rozpocznie prace nad nowym projektem ustawy budżetowej, co już zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Jak podkreślił, przedstawi on swoją propozycję jeszcze w starym roku. W jego projekcie wszystkie wydatki budżetowe, z wyjątkiem finansowania mediów publicznych za pomocą ustawy budżetowej, zostaną utrzymane.

Podwyżki płac i onkologia dziecięca

Donald Tusk zapewnił, że rząd podejmie wszelkie kroki, aby podwyżki płac w sektorze oświaty zostały wprowadzone od nowego roku. Mimo że w porządku obrad środowego posiedzenia Rady Ministrów nie ma pozycji “projekt ustawy budżetowej”, rząd Tuska prawdopodobnie przedstawi jakieś rozwiązanie.

Punkt sporny dotyczy głównie 3 miliardów złotych dotacji dla TVP w formie obligacji Skarbu Państwa. Donald Tusk deklarował, że jego rząd nie będzie finansować mediów publicznych, a środki zostaną przeznaczone na onkologię dziecięcą. Temat ten został nawet poruszony podczas środowego posiedzenia Rady Ministrów. Niestety, bez porozumienia z prezydentem istnieje ryzyko kolejnego weta.

2023-12-27

Anna Jadowska-Szreder