Piotr Kraśko neguje zbrodnie wojenne Izraela

Wczoraj wieczorem w TVN 24 doszło do starcie Sławomira Mentzena z Piotrem Kraśko. Największe emocje wzbudziła wymiana zdań ws. konfliktu zbrojnego Izraela z Hamasem. Lider Konfederacji uważa, że Polska nie powinna opowiadać się po żadnej ze stron. Kraśko ma inne zdanie. Zaprezentował proizraleskie stanowisko.

Piotr Kraśko (fot. YouTube)

Stale rośnie liczba ofiar

Hamas w sobotę zaatakował Izrael. Media izraelskie podały, że liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju sięga ponad 1000. Tamtejsze ministerstwo zdrowia zaznaczyło także, że ponad 2900 osób zostało rannych, z kolei ponad 500 jest hospitalizowanych. Palestyńscy terroryści z pomocą Iranu dopuścili się krwawych ataków na ludność cywilną Izraela. Obecnie trwa wzajemna wymiana ognia, ta militarna operacja kosztowała życie setki Izraelczyków i Palestyńczyków.

Komentatorzy zwracają uwagę, że Izrael został zaatakowany w momencie kryzysu wewnętrznego. Gdy rządząca w tym kraju prawicowa koalicja chciała przejąć kontrolę nad sądownictwem, a społeczeństwo obywatelskie organizowało protesty, elity polityczne w Tel Awiwie zapomniały o palestyńskim zagrożeniu. Mimo że wywiad izraelski jest bardzo często chwalony za sprawność w działaniach, tym razem nie stanął na wysokości zadania. To poskutkowało szokującą liczbą ofiar wśród ludności cywilnej. Teraz Izrael w odwecie bombarduje Strefę Gazy, odcina jej mieszkańców od prądu, wody, pożywienia.

Izrael także popełnił zbrodnie wojenne

Human Rights Watch to organizacja, która z pewnością zaskoczyła wielu proizraelskich obserwatorów życia publicznego. „Izrael i Hamas popełnili zbrodnie wojenne poprzez bezpośrednie ataki na ludność cywilną i odcinanie jej od kluczowych zasobów” – obwieścił HRW. Podkreślmy jeszcze raz, że w Izraelu rządzi obecnie prawica, w tym radykałowie. Minister bezpieczeństwa Itamara Ben-Gewira ze skrajnie prawicowej partii Żydowska Siła (Ocma Jehudit) i minister finansów Becalela Smotricza z partii Religijny Syjonizm (Zionut Datit) od początku swojego urzędowania odrzucali ideę stworzenia państwa palestyńskiego i są zwolennikami rozszerzenia terytorium Izraela na okupowany przezeń Zachodni Brzeg.

Ben-Gewir apelował w 2019 roku, aby wszyscy Palestyńczycy narodowości izraelskiej, którzy nie byli lojalni wobec Izraela, zostali wydaleni z kraju. Swego czasu miał w swoim domu portret Barucha Goldsteina, to amerykańsko-izraelski ekstremista, który 19 lat temu zabił 29 Palestyńczyków podczas porannych modłów w Hebronie.

Teraz tymczasem obserwujmy z przerażeniem skutki odwetowych ataków Izraela:

Tymczasem Piotr Kraśko zastosował mechanizm wyparcia i twierdzi, że Izrael atakuje tylko miejsca, w których przebywają bojownicy Hamasu:

Piotr Kraśko podkreśla, że był w Strefie Gazy, na Zachodnim Brzegu i w Libanie. Uważa, że dowódcy izraelscy starają się uderzać w pozycje Hamasu, w wyrzutnie rakiet, niemniej może zdarzyć się tak, że zawali się blok mieszkalny. Jednak nagrania udostępnione w mediach społecznościowych pokazują, jak rujnowana przez Izraelczyków jest cała Strefa Gazy.

Relacje polsko-izraelskie nie są dobre

Kiedy Sławomir Mentzen starał się polemizować z dziennikarzem TVN 24, ten powtarzał, że Izrael „nie rozstrzeliwuje nikogo na festiwalu muzycznym, tak jak Hamas”. Powyższe obrazki jednak podają w wątpliwość metody stosowane przez izraelską armię w atakach odwetowych na palestyńskie terytorium. A co do dobrych relacji Polski z Izraelem, dodajmy, że chociaż prezydent Andrzej Duda zapewniał w lipcu 2022 r. prezydenta Izraela, że Polska wkrótce wyśle do Tel Awiwu nowego ambasadora, nic w tej kwestii nie zmieniło się do dziś. Obecnie Agata Czaplińska jest w tym kraju chargé d’affaires, ale brak ambasadora ma swoją wymowę. To dowodzi, że Polska i Izrael nie są bliskimi sojusznikami. Co więcej, w narracji izraelskich polityków wciąż można znaleźć oskarżenia wobec Polski odnoszące się do Holocaustu, które są insynuacjami.

2023-10-12

Bartłomiej Najtkowski