Ministerstwo Zdrowia ominie weto prezydenta. Tabletkę „dzień po” przepisze farmaceuta

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt przepisu dotyczącego tabletki "dzień po", który zakłada udostępnienie antykoncepcji awaryjnej dla osób powyżej 15. roku życia, pod pewnymi warunkami. Co ciekawe, to farmaceuta będzie uprawniony do wystawienia recepty na lek.

Fot. Pixabay, Wikimedia

Po zawetowaniu przez Andrzeja Dudę ustawy dotyczącej dostępu do antykoncepcji awaryjnej, rząd zadeklarował, że rozwiąże ten problem poprzez wydanie odpowiedniego rozporządzenia. Warto przypomnieć, że prezydent zawetował ustawę, która zakładała dostępność tabletki „dzień po” bez recepty od 15. roku życia. Duda podkreślał swoje zastrzeżenia co do możliwości nabycia tego środka przez osoby niepełnoletnie, a sam pomysł nazwał „niezdrowym, chorym i niebezpiecznym dla dzieci”. 

Jestem bardzo rozczarowana decyzją prezydenta. Głos kobiet po raz kolejny został zignorowany przez głowę państwa. Podpisanie ustawy oznaczałoby mniej niechcianych ciąż i mniej aborcji. Nie rozumiem tej decyzji. To ważna, oczekiwana i potrzebna ustawa – komentowała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Jednak już 14 marca zapowiedziała, że w przypadku weta prezydenckiego resort zdrowia zastosuje „plan awaryjny”. Pigułka „dzień po” będzie dostępna bez recepty od 1 maja poprzez receptę farmaceutyczną – Ministerstwo Zdrowia wprowadzi odpowiednie zmiany rozporządzeniem.

Recepta za 50 zł od farmaceuty

3 kwietnia opublikowany został projekt rozporządzenia ministra zdrowia dotyczący programu pilotażowego opieki farmaceuty nad pacjentem w obszarze zdrowia reprodukcyjnego, który trafił do konsultacji publicznych. Według analizy przeprowadzonej przez Rzeczpospolitą, z projektu wynika, że od 1 maja magister farmacji z co najmniej rocznym doświadczeniem będzie uprawniony do wystawiania recepty na tabletkę „dzień po”. Jednakże przed przepisaniem leku będzie musiał przeprowadzić wywiad z pacjentką w osobnym pomieszczeniu, aby ustalić przyczynę wydania leku. Usługa wystawienia recepty będzie miała kosztować 50 złotych. Ponadto farmaceuta będzie uprawniony do weryfikacji wieku na podstawie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Jedna osoba będzie mogła nabyć tabletkę nie częściej niż raz w miesiącu.

Zgodnie z rozporządzeniem, tabletki „dzień po” będą dostępne jedynie w aptekach, których właściciele zarejestrują się w Narodowym Funduszu Zdrowia i zawrą umowę dotyczącą realizacji programu pilotażowego. 

Proponujemy program pilotażowy, który potrwa do 2026 r. i obejmie całą Polskę. Mogą do niego przystąpić wszystkie apteki, które podpiszą umowę z NFZ. Chcę wykorzystać kompetencje farmaceutów szerzej niż dotychczas – wytłumaczyła minister Leszczyna.

2024-04-05

Anna Jadowska-Szreder na podst. Prawo.pl, Rzeczpospolita