Lider Agrounii chce legalizacji domowego bimbru. Prawo zakazuje tej tradycji

Michał Kołodziejczak, reprezentujący Agrounię, zdobył miejsce w Sejmie w najnowszych wyborach parlamentarnych, startując z listy Koalicji Obywatelskiej. W rozmowie z portalem Wyborcza.biz, Kołodziejczak podzielił się szeregiem deklaracji na temat przyszłości polskiego rolnictwa. Jednym z nich było dążenie do legalizacji produkcji bimbru do użytku własnego.

Fot. Facebook/Michał Kołodziejczak, Pixabay

Michał Kołodziejczak to dumny rolnik, polityk i założyciel Agrounii. W ostatnich wyborach zdobył imponującą liczbę ponad 44 tys. głosów w okręgu nr 37 w Wielkopolsce. Wynik ten zapewnił mu mandat poselski. Jako lider Agrounii, Kołodziejczak ma być jednym z kluczowych przedstawicieli demokratycznej opozycji na obszarach wiejskich.

Wśród wielu przedstawionych koncepcji, lider Agrounii zaproponował pewien mniej formalny pomysł. Chodzi mianowicie o produkcję bimbru na własne potrzeby. Okazuje się, że Kołodziejczak jest zwolennikiem takiej idei.

„Dawniej tzw. księżycówka była ważnym elementem naszego kulturowego krajobrazu, który kojarzył się z tajemnicą, przekraczaniem norm, wolnością od państwa. No i była powodem do dumy tak jak nalewki, z których Polacy dawniej słynęli. Jestem za uwolnieniem prawa do produkcji na własne potrzeby, ale oczywiście na zdrowych zasadach. Tylko bezpieczne ilości i – jak jeszcze raz podkreślam – na własny użytek” – oznajmił w wywiadzie dla Wyborcza.biz.

Kołodziejczak twierdzi, że byłby to “pewien rodzaj wolności” w gospodarstwach rolnych. Możliwość produkcji bimbru byłaby formą autonomii dla rolnika. Jak twierdzi poseł, do tej pory podmiotowość była „zabierana, nawet w bardzo podstawowych rzeczach”.

Co z tym bimbrem?

Bimber to tradycyjny polski napój alkoholowy, który posiada głęboko zakorzenione korzenie w naszej kulturze i historii, sięgające setek lat wstecz. Wykorzystując zacier zbożowy lub ziemniaczany, bimber stał się popularnym wyborem ze względu na łatwość dostępu do składników i jako alternatywa dla drogich lub trudno dostępnych alkoholi komercyjnych. Przez wieki był to jeden z najczęściej spożywanych napojów alkoholowych w Polsce. Z tego powodu bimber stał się symbolem polskiej gościnności i umiejętności produkcji, przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Pomimo bogatego dziewictwa kulturowego, obecnie produkcja bimbru w warunkach domowych jest nielegalna. Jak możemy przeczytać na stronie Policja,gov.pl:

„W Polsce produkcja alkoholu etylowego jest dozwolona jedynie po uzyskaniu wpisu do rejestru prowadzonego przez ministerstwo rolnictwa. W praktyce oznacza to, że produkcja bimbru na własny użytek, czyli nawet w niewielkich, niehandlowych ilościach, jest prawnie zabroniona i podlega karze do roku pozbawienia wolności.”

2023-11-02

Anna Jadowska-Szreder na podst. Wyborcza.biz