Donald Tusk zawiedziony wyborami samorządowymi? Mówi o porażce

Donald Tusk zamieścił na portalu X post podsumowujący wczorajsze wybory samorządowe. Padło w nim kilka gorzkich słów m.in. na temat wyników Platformy Obywatelskiej, ale także odnoszących się do niskiej frekwencji.

Fot. Facebook

Wczoraj odbyły się wybory samorządowe, jednak proces liczenia głosów nadal trwa. Zgodnie z sondażem exit poll partia Prawo i Sprawiedliwość odniosła zwycięstwo, zdobywając 33,7% poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która uzyskała poparcie na poziomie 31,9% Polaków. Podium zamyka Trzecia Droga, zdobywając 13,5% głosów.

Wśród rolników PO na 3. miejscu

Donald Tusk opublikował wpis w mediach społecznościowych, w którym dokonał podsumowania wyników wczorajszych wyborów, zwracając uwagę zarówno na sukcesy, jak i porażki. Wśród tych drugich premier wymienił spadek frekwencji w porównaniu z wyborami październikowymi oraz niepowodzenie w województwach wschodnich i wśród rolników.

Demobilizacja, szczególnie wśród młodych, porażka na wschodzie i na wsi – napisał premier. 

Według danych sondażowych, w wyborach do sejmików w województwach na wschodzie Polski, partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła ogromną przewagę. Trzydziestoprocentowa różnica między PiS a KO jest widoczna w województwie podkarpackim. PiS uzyskało tam 49,7% poparcia, KO – 19,2%, a Trzecia Droga – 10,9%. 

Koalicja Obywatelska wypadła jeszcze gorzej biorąc pod uwagę tylko głosy rolników. Zgodnie z sondażem, aż 57,3% z nich zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 15,1% głosów, a dopiero na trzeciej pozycji uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 9,6%.

Młodzi nie poszli głosować

Jak wynika z sondażu, frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5%. Zaskakującym wnioskiem jest fakt, że spośród wszystkich grup wiekowych to młodzi w wieku 18-29 lat najrzadziej decydowali się iść na wybory. Stanowi to dużą różnicę w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, kiedy to niemal 70% młodych ludzi, uprawnionych do głosowania, udało się do urn. Skąd taka rozbieżność? Trudno powiedzieć. 

Nasuwać może się stwierdzenie, że chodzi o mniejsze zainteresowanie polityką samorządową i mniejsze poczucie odpowiedzialności. Z drugiej strony pamiętajmy, że samo głosowanie może być niekiedy procesem utrudnionym. Młode osoby często przeprowadzają się do większych miast, w których wynajmują mieszkania. Jeśli nie posiadają tam zameldowania, nie są także przypisani do odpowiedniego okręgu. Choć oczywiście i taką sytuację można rozwiązać, jednak wymaga to podjęcia pewnych działań. 

Nie wszystko stracone

Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj – dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach – czytamy w poście Donalda Tuska. – Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!

 

2024-04-08

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP