Dlaczego biznes inwestuje w kulturę? IV Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast, Łódź 2024

Ponad 130 panelistów – wśród których byli biznesmeni, ludzie kultury, naukowcy, ekonomiści i dziennikarze – oraz kilkuset gości uczestniczyło w ubiegłym tygodniu w Łodzi w IV Międzynarodowym Kongresie Regeneracja Miast, poświęconym w tym roku kulturze.

Mirosław Kuliś (w środku), wydawca Tygodnika ANGORA, i Sławomir Murawski, dyrektor łódzkiej Manufaktury, podczas dyskusji o połączeniu biznesu i kultury. Moderuje Agata Gwizdała z Polsat News Fot. Piotr Kamionka/Angora

Głównym miejscem spotkań był zrewitalizowany kompleks dawnej łódzkiej elektrociepłowni EC1. Przez dwa dni ekspertki i eksperci rozmawiali m.in. o finansowaniu kultury i zaangażowaniu biznesu w tę dziedzinę życia, jak również o jej wpływie na zachowania społeczne. Szukali też odpowiedzi na pytanie, jak kultura może przekształcać miasto w miejsce, które dba o środowisko naturalne i pobudza przedsiębiorczość mieszkańców.

– W naszym podejściu do miast regeneracyjnych przyjęliśmy, że chcemy rozmawiać o tym, żeby nie traktować kultury jako czystego biznesu, lecz jako istotny element struktury miasta, w którym następują zmiana i rozwój – podkreślał prof. Jerzy Hausner, przewodniczący Rady Programowej Kongresu Regeneracja Miast.

Podczas tegorocznej edycji Regeneracji Miast w łódzkiej EC1 wystąpili goście z Polski, Holandii i Niemiec. Kongres odbywający się pod patronatem Tygodnika ANGORA otworzyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Wiemy, jak ważna jest kultura w życiu społeczeństw. Wszystkie działania, które realizujemy w ramach rewitalizacji miasta, mają ją wpisaną w swoje DNA. Bez rozwoju kultury trudno byłoby mówić o dalszym intensywnym rozwoju Łodzi – mówiła prezydent Hanna Zdanowska.

A tak wyglądało to rok temu.

Odbywający się w Łodzi Kongres to nie tylko szereg ważnych dyskusji i spotkań poświęconych kulturze, ale także okazja do obcowania z nią. Można to było robić w ramach kilkudziesięciu imprez towarzyszących, np. warsztatów z animacji poklatkowej odbywających się w łódzkiej Mediatece czy w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na ogólnopolskiej wystawie „Myślę i czuję” poświęconej malarstwu, człowiekowi i sztucznej inteligencji. Inaugurację tegorocznego Kongresu poprzedził wernisaż ekspozycji „Myślę i czuję” w Miejskiej Galerii Sztuki, a zwieńczeniem pierwszego dnia rozmów ekspertów był spektakl „Kryminał improwizowany” wystawiony na OFF Piotrkowska przez łódzki Teatr Komedii Impro.

Cykl kongresowy Regeneracja Miast organizowany jest przez ruch Open Eyes Economy i Miasto Łódź od czterech lat. Wcześniej rozmawiano o rozwoju miast przemysłowych, regeneracji widzianej przez pryzmat adaptacji do zmian klimatu, jak również regeneracji energetycznej. W przyszłym roku organizatorzy planują zająć się tematem regeneracji cyfrowej. 

2024-05-19

Adam Owczarek