„Apetyt na czereśnie” na otwarcie sezonu

W podrewalskim Janowie trwają ostatnie przygotowania przed uruchomieniem VII edycji Wioski Artystycznej Janowo.

Fot. materiały promocyjne

– W tym roku przygotowaliśmy ponad 80 wydarzeń – koncertów, spektakli, recitali, monodramów, występów improwizatorów, kabareciarzy i stand-uperów, a także spotkań, warsztatów, wystaw oraz innych atrakcji artystyczno-filmowych dla całych rodzin – mówi Agnieszka Pacho dyrektorka Wioski, i zachęca wszystkich do odwiedzania tego magicznego miejsca.

Do tej niemal zapomnianej przez świat wsi, w której poza sezonem mieszkają jedynie cztery osoby, w lipcu i sierpniu ściągają czołowi polscy artyści. W tym roku turyści i okoliczni mieszkańcy będą mogli spotkać się m.in. z Olgą Bończyk, Pauliną HoltzDorotą Jaremą, Anetą Jaślar, Edytą JungowskąBeatą Kawką, Agnieszką KowalukLeną Ledoff, Grażyną ŁobaszewskąUrszulą Makosz, Marią Niklińską, Joanną Szczepkowską, Patrycją Zywert-SzypkąJoanną Żółkowską, Arturem BarcisiemPiotrem Bukartykiem, Igorem ĆwiekiemMarcinem Januszkiewiczem, Kacprem Kuszewskim, Kacprem Janem LechowiczemAdamem Nowakiem, Rafałem Olbrychskim, Maurycym Polaskim, Arturem Pontkiem, Krzysztofem Skibą, Karolem Śmiałkiem, Dariuszem TaraszkiewiczemZbigniewem Zamachowskim i Mirosławem Zbrojewiczem, jak również z dziennikarzem Kubą Strzyczkowskim i czołowymi polskimi improwizatorami z Teatru Komedii Impro oraz Sceny Impro Teatru Nowego w Łodzi, którzy proponować będą spektakle na życzenie – dla dorosłych i dla dzieci.

Po raz pierwszy w tym roku publiczność zbierze się w Janowie 5 lipca, aby w ramach Spektaklu Otwarcia zobaczyć „Apetyt na czereśnie” z Marią Niklińską i Rafałem Olbrychskim w rolach głównych i Leną Ledoff przy fortepianie. Tego wieczoru zapowiada się słodko-gorzka uczta dla miłośników Agnieszki Osieckiej: Ona i On siedzą na peronie dworca kolejowego, zaraz pociągi odjadą i powiozą ich w różne strony. Ona wraca z rozprawy rozwodowej, on też rozpoczyna nowy rozdział w życiu. Ten poprzedni obojgu się nie udał. Wspominają, dyskutują, kłócą się. Chcą zrozumieć, dlaczego znaleźli się na tym peronie. Rozmawiają, rozmawiają, rozmawiają…

Premiera „Apetytu na czereśnie” odbyła się w warszawskim Teatrze Ateneum jeszcze pod koniec lat 60. W pierwszych spektaklach zagrali Iga Cembrzyńska i Marian Kociniak, później głównymi bohaterami byli m.in. Krystyna Sienkiewicz i Piotr Fronczewski.

– To spektakl absolutnie wyjątkowy w naszej polskiej dramaturgii. Jedyny w swoim rodzaju musical kieszonkowy napisany przez Agnieszkę Osiecką i Macieja Małeckiego – mówił w wywiadzie dla Tygodnika ANGORA Rafał Olbrychski. – Kieszonkowy, ponieważ występuje w nim tylko dwoje aktorów i muzyk. Ale tak jak musical – jest dynamiczny, zabawny, ze świetnymi tekstami piosenek, fantastycznymi dialogami i monologami. Bawi, rozśmiesza, wzrusza i daje do myślenia.

Olbrychski zapewnia też, że choć „Apetyt na czereśnie” był hitem na deskach scen polskich jeszcze w latach 60., 70. i 80., to nadal brzmi aktualnie. – Jest ponadczasowy. To spektakl dla wszystkich ludzi, którzy kochają dobre polskie teksty, dobre polskie dialogi – dodaje.

Ci, którzy mieli już okazję zobaczyć „Apetyt na czereśnie”, doceniają nie tylko grę aktorów, ale także udział pianistki Leny Ledoff. To piękne poetyckie teksty doskonale zaadaptowane na kameralną scenę. Muzyka na 6+! Cudowne dźwięki fortepianu na żywo to nie tło, a osobna sztuka. Brawa dla artystki. Brawa dla aktorów! Naturalni, bezpretensjonalni, wzruszający, bliscy widowni. Polecam serdecznie – to jedna z opinii zamieszczonych na portalu KupBilecik.pl. Ci, którzy „Apetytu na czereśnie” jeszcze nie widzieli, będą to mogli zrobić w Janowie 5 lub 6 lipca. 

2024-06-22