Tydzień z życia polityków. Jarosław Kaczyński zachorował

Najciekawsze informacje z ostatniego tygodnia dotyczące życia polskich polityków. Jarosław Kaczyński nie pojawił się na ważnym spotkaniu.

Fot. Wikimedia

Jarosław Kaczyński zachorował

Spotkanie klubu PiS na ulicy Nowogrodzkiej miało być pierwszym spotkaniem nowych parlamentarzystów z Jarosławem Kaczyńskim (74 l.). „Na miejscu, ku zdumieniu wielu, okazało się, że prezesa nie ma! – Jarek zachorował na grypę, ale czuje się dobrze, powoli wraca do zdrowia – zdradził Super Expressowi Jan Maria Tomaszewski (73 l.), brat cioteczny prezesa PiS. Informację o stanie zdrowia prezesa potwierdził też Piotr Kaleta (55 l.), który w październikowych wyborach po raz trzeci z rzędu został wybrany do Sejmu. – Życzę prezesowi szybkiego powrotu do zdrowia, bo jest bardzo potrzebny – dodał polityk z Kalisza. Spotkanie poprowadził Mariusz Błaszczak, dotychczasowy minister obrony, który przymierzany jest do funkcji szefa klubu. Głos zabierały m.in. Beata Szydło i Elżbieta Witek. Podczas narady politycy podkreślali, że PiS nie rezygnuje ze zbudowania większości w Sejmie. Spotkanie poświęcone było sprawom organizacyjnym. Wielokrotnie powtarzano hasła o potrzebie jedności, motywacji i dyscyplinie”.

Duda postawił na PSL

Fakt napisał, że 6 listopada prezydent Andrzej Duda ogłosił, iż w kolejnej kadencji Sejmu marszałkiem seniorem zostanie poseł Marek Sawicki (65 l.) z PSL-u. Były minister rolnictwa zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 1993 r. „(…) Sawicki strzeże swojej prywatności i nie wciąga rodziny w politykę. Wiemy, że ma żonę Wiesławę, troje dzieci – Urszulę, Przemysława i Katarzynę – oraz kilkoro wnucząt, część już nastoletnich. Jednak niełatwo dowiedzieć się czegoś więcej o jego bliskich; czasami tylko politykowi wymsknie się jakiś szczegół. Tak było na przykład w październiku 2022 r., kiedy w rozmowie zdradził, że z żoną jest już 41 lat po ślubie. O samej Wiesławie Sawickiej też niewiele wiadomo. Żona posła PSL-u była dyrektorką DPS-u w Wirowie, ale od kilku lat jest na emeryturze. O Sawickiej na chwilę stało się głośno w 2008 r., kiedy kupiła po bardzo atrakcyjnej cenie grunt w gminie Repki, gdzie w przeszłości jej mąż był wójtem. W tym samym okresie w sąsiedniej gminie nieruchomość o połowę mniejszą wyceniono aż dziesięć razy drożej. W następnym roku CBA postanowiło przyjrzeć się ponad 30 przetargom, które nadzorowała Sawicka, będąc wicedyrektorką warszawskiego szpitala dla dzieci. Nie jest jasne, jak zakończyła się tamta sprawa, ale Marek Sawicki powiedział wtedy prasie, że żona nie ma sobie nic do zarzucenia (…)”.

Dom Donalda Tuska

Nie jest tajemnicą, że Donald Tusk (66 l.) od lat mieszka w Sopocie. Super Express twierdzi, że wielu osobom może się wydawać, że znany polityk, który był premierem, a także zajmował ważne stanowisko na arenie europejskiej, ma dom niczym pałac. Prawda jest jednak inna. „(…) Tusk mieszka bardzo skromnie, ale przytulnie (…). Wraz z żoną zajmuje mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Na pierwszy rzut oka dom nie wyróżnia się niczym szczególnym, nie wygląda imponująco, ale ma swój charakter i duszę, jaką można odkryć w starych budowlach (…). Mieszkanie Tusków mieści się na parterze kamienicy, ma trochę ponad 60 metrów, a składa się z trzech pokoi i kuchni. Małgorzata Tusk tak opisywała mieszkanie w książce Między nami: – Mieszkanie stało puste od lat, nie było na nie chętnych. Syn zmarłej właścicielki opowiadał nam, że co roku spędzał tu całe wakacje i czuł się wspaniale, bo pomimo obskurnego otoczenia mieszkanie ma w sobie niezwykły czar. Uwielbiam to mieszkanie, mimo że nie jest słoneczne, że zimą ciągnie od piwnicy i płacimy bardzo duże rachunki za gaz, bo jest tak zimno, że grzejemy na potęgę (…). W 2014 roku w wywiadzie dla TVP, który z ówczesnym premierem przeprowadzała Agata Młynarska, padło pytanie o dom. Pani Małgorzata mówiła wtedy, że w salonie jest kącik wnuków z zabawkami i książkami. A Tusk wyjaśnił, że stojące tam biurko wybrała żona. On marzył, by przy nim pracować, ale żona zaczęła na nim ustawiać pamiątki i książki (…)”.

Giertych wraca do Polski?

Chociaż Roman Giertych (52 l.) od kilku lat mieszka we Włoszech, w ostatnich wyborach bez problemu zdobył ponad 23 tys. głosów i dostał się do Sejmu. „Jednak kiedy pod koniec października nie odebrał zaświadczenia o wyborze, zaczęto się zastanawiać, czy polityk ma zamiar wrócić do Polski. W rozmowie z Faktem były wicepremier zdradza, jaki ma plan. – Jeśli nie pojawiłbym się na Sejmie, to znaczy, że nie żyję, zostałem porwany albo straciłem przytomność – mówi (…). Na pytanie, czy spodziewa się po przylocie do Polski jakichś problemów ze strony prokuratury, Giertych odpisuje: – Prokuratura nie ma żadnych podstaw do swoich działań. To orzekły sądy. I nie spodziewam się też, aby służby specjalne planowały zamach na jakiegokolwiek posła. Roman Giertych tak samo jak każdy poseł i senator ma trzy miesiące na złożenie ślubowania (licząc od pierwszego posiedzenia Sejmu). Jeśli tego nie zrobi – straci mandat (…)”.

Piękne i waleczne

W tych wyborach mandaty poselskie uzyskało wiele pań, a niektóre mogłyby wręcz startować w wyborach na miss! – twierdzi Super Express. „Wśród nich są posłanki KO Aleksandra Gajewska (34 l.) i Aleksandra Wiśniewska (29 l.). Na opozycji uwagę zwraca także Dorota Olko (35 l.) z Lewicy oraz zachwycająca fryzurą Joanna Mucha (47 l.) z Polski 2050. Po przeciwnej stronie zaś jest piękna Anna Krupka (42 l.) oraz Karina Bosak (35 l.) z Konfederacji (…). Co wiemy o nowych posłankach? O ile Gajewska, Mucha czy Krupka to posłanki, które są już wprawione w parlamentarnych bojach, to Karina Bosak i Aleksandra Wiśniewska zasiądą w Sejmie po raz pierwszy. Bosak, z domu Walinowicz, w 2020 roku wzięła ślub z jednym z liderów Konfederacji – Krzysztofem Bosakiem. Razem mają dwóch synków: 3-letniego Artura i rocznego Daniela. Obecnie Karina Bosak jest w zaawansowanej ciąży, przez co nie mogła aktywnie prowadzić swojej kampanii wyborczej (…). Aleksandra K. Wiśniewska to nowa gwiazda polityki! Kandydatka Koalicji Obywatelskiej zdobyła mandat poselski, nie mając nawet 30 lat. Poparło ją aż 25 436 wyborców, co stanowiło drugi wynik na łódzkiej liście KO (…)”. 

2023-11-15

Zebrała Katarzyna Gorzkiewicz


Wiadomości
Mateusz Morawiecki będzie miał ochronę? Internauci w szoku
bin, www.gazeta.pl, www.gazetaprawna.pl, www.wp.pl
Kaczyński jak ojciec chrzestny? Komentarze w sprawie przesłuchania
(WA)
Komisji ds. rosyjskich wpływów. Potrzebna dla Polski czy rządu?
Na podst. tekstów Agnieszki Burzyńskiej, Marty Rawicz, Zbigniewa Parafianowicza
Społeczeństwo
Może diabeł mi podpowiadał? Wyrok w sprawie zabójstwa siekierą
Katarzyna Binkowska
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat. Głos mordercy rozpoznał telewidz
Michał Fajbusiewicz
Prawnik radzi. Kto musi zapłacić za stawiennictwo w wojsku? 
Mecenas Jan Paragraf
Zagadka kryminalna. Próbowała dźgnąć mnie nożem
Wojciech Chądzyński
Matki boją się wychodzić z bloku. „Każdy ma do niego szacunek”
Bohdan Melka, „Żyją w panicznym strachu przed sąsiadem”, TVN
Świat/Peryskop
Makabryczna turystyka. Ich marzeniem jest znaleźć się w centrum wojny
E.W. na podst. Paulina Wilk „Podróże do piekła”, „Polityka” nr 22/2024
Chmury burzowe nad wyborami. Biden zadaje sobie samobójcze ciosy
STOL
Ślub stu osieroconych dziewcząt. Niektóre z nich są nieletnie
EW na podst.: TRT Africa, The Guardian Nigeria, BBC, dateline.ng
Hiszpańska Villajoyosy. Ciepło, słodko, kolorowo
Chrystian Ślusarczyk
Austriackie gadanie, czyli obóz dla uchodźców. Powrót do przeszłości
Ewa Korzeniowska
Lifestyle/Zdrowie
Co dalej z 40 Plus? Polacy potrzebują tego programu
A.M.
Zrozumieć celiakię. Czy dieta bezglutenowa jest zdrowa dla każdego?
Andrzej Marciniak
Rozmowa ze „zdrajcą doskonałym” o przygodzie w niecodziennym reality show
Agnieszka Pacho
Pożegnanie Jacka Zielińskiego. Odszedł młodszy Skald
Maciej Malinowski
Anita Sokołowska. O stabilności i wpływie aktora na społeczeństwo
Na podst. tekstu Joanny Derdy
Angorka