Policja rozbiła szajkę produkującą fałszywe leki. Jedna z największych akcji w historii

Grupa przestępcza, która produkowała i sprzedawała podrabiane leki, głównie anaboliki i środki na potencję, została rozbita przez funkcjonariuszy CBŚP i Prokuraturę Krajową.

Fot. Twitter

Zamknięto aż trzy fabryki

Szacuje się, że była to jedna z największych takich operacji w historii. W jej wyniku zamknięto trzy fabryki produkujące fałszywe leki oraz sześć magazynów z farmaceutykami o wartości około 50 mln zł. Skonfiskowano również kilkanaście ton produktów leczniczych i składników do ich produkcji.

W wyniku operacji zatrzymano dziewięć osób, natomiast w samej akcji uczestniczyło 130 funkcjonariuszy. Funkcjonariusze z zarządu formacji CBŚP w Poznaniu, działający pod nadzorem zamiejscowego wydziału Prokuratury Krajowej w tym mieście, odkryli ten proceder.

Jak informuje rzeczniczka CBŚP:

Efektem ich działań było m.in. zatrzymanie dziewięciu osób, którym śledczy zarzucają, że przez ostatni rok mogli wprowadzić do obrotu sfałszowane leki warte co najmniej dwa mln zł. Zabezpieczono 18 maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków wartych ok. 20 mln zł, a także przejęto kilka ton komponentów służących do produkcji leków i kilkanaście ton gotowych produktów leczniczych, których łączna wartość czarnorynkowa została wstępnie oszacowana na ok. 50 mln zł.

W akcji rozbijania gangu uczestniczyły również instytucje międzynarodowe, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), który koordynował działania organów ścigania z wielu krajów członkowskich. Ze względu na skalę operacji, funkcjonariusze CBŚP z Poznania otrzymali wsparcie od kolegów z Warszawy, Katowic, Bydgoszczy, Krakowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Wrocławia, a także od funkcjonariuszy z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu, żandarmerii wojskowej i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA).

Wyniki przeprowadzonego śledztwa

Śledztwo wykazało, że w Polsce funkcjonuje zorganizowana grupa przestępcza specjalizująca się w produkcji i sprzedaży podrabianych leków, w tym głównie sterydów anabolicznych. W ich asortymencie znajdowały się również środki na potencję. Nielegalna działalność miała miejsce w województwach wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim, a fałszywe produkty były dystrybuowane za pośrednictwem stron internetowych

Z danych śledczych wynika, że organizacja mogła działać przez ponad rok. Służby przeprowadziły szeroko zakrojoną operację, w wyniku której zamknięto trzy fabryki produkujące fałszywe leki, a także sześć magazynów z dużymi ilościami gotowych produktów leczniczych. Wciąż trwają szczegółowe oględziny zabezpieczonych towarów, a dokładna liczba przejętych leków zostanie podana po ich precyzyjnym zliczeniu.

Zabezpieczono ponad milion złotych na przyszłe kary. Pieniądze były przechowywane na kontach bankowych. Zatrzymanym w wydziale Prokuratury Krajowej w Wielkopolsce postawiono zarzuty, w tym udział w grupie przestępczej, narażenie innych na ryzyko utraty zdrowia lub życia oraz produkcję i handel fałszywymi lekami jako stałe źródło dochodu. Dodatkowo, jedna osoba jest oskarżona o kierowanie tą grupą.

Jak przyznaje rzeczniczka, podejrzanemu o kierowanie grupą przestępczą grozi kara aż 15 lat pozbawienia wolności. W przypadku jego wspólników jest to kara do 12 lat. Prokurator skierował do sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie sześciu podejrzanych. Sąd zdecydował się je zastosować.

 

2023-12-28

Sebastian Jadowski-Szreder