PiS zaniża frekwencję marszu Tuska. Propaganda TVP

"Marsz Miliona Serc" Donalda Tuska przyciągnął uwagę partii rządzącej i telewizji TVP. Politycy PiS-u, a w szczególności Jarosław Kaczyński, w bardzo negatywny sposób odnieśli się do wydarzenia. Również wieczorne wydanie "Wiadomości" na kanale TVP wypuściło cały reportaż, który miał przedstawić prawdę na ten temat, oczywiście w ich rozumieniu.

Wiadomości TVP skomentowały Marsz Miliona Serc w swoim stylu. Źródło: Twitter, Adrian Grycuk /Wikimedia

Danuta Holecka, gospodyni “Wiadomości” TVP, oznajmiła, że wystąpienie Donalda Tuska okazało się porażką opozycji: statystyki miały być przekłamane, a marsz miał opierać się na nienawiści. Dziennikarze w tłumie prowadzili rozmowy z uczestnikami marszu, jednak wyemitowano tylko te wypowiedzi, które były krytyczne wobec obecnej władzy. Nie zabrakło przy tym ujęć z transparentami wzywającymi do usunięcia PiS i Jarosława Kaczyńskiego z urzędów, choć jak wiemy z naszej relacji na żywo, głoszone hasła były o wiele bardziej różnorodne.

Fot. Jan Rojewski

Ponadto w materiale TVP znalazły się archiwalne wypowiedzi Donalda Tuska i innych polityków, a także fragmenty z Marszu Kobiet, które miały rzekomo pogrążyć opozycję.

Donald Tusk podczas marszu ogłosił, że zgromadził milion uczestników. Reporterka “Wiadomości” TVP nie podzieliła jego zdania i podała nieoficjalne dane policji, według których w marszu uczestniczyło około 100 tys. osób. Jak możemy się jednak dowiedzieć, portal Onet oszacował, że frekwencja wynosiła od 600 do 800 tys. osób. Jest to spora różnica.

W tym momencie możemy przejść także do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS-u podczas konwencji w Katowicach stwierdził, że na marszu Donalda Tuska było 60 tys. obywateli, co miało ponownie wynikać z oświadczeń policji oraz zdjęć. Całe wydarzenie rozgrywające się w Warszawie określił jako manipulację, a Tuska i całą opozycję oskarżył o kłamstwa.

2023-10-02

Anna Jadowska-Szreder