Piotrków Trybunalski. PiS nie startuje, ale… startuje

Komitet Prawa i Sprawiedliwości zdecydował, że nie weźmie udziału w nadchodzących wyborach na radnych Piotrkowa Trybunalskiego, ponieważ Miejska Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji list kandydatów we wszystkich okręgach.

Fot. Twitter

Jednym z powodów był takiej decyzji brak wymaganej liczby podpisów, jednak problem ten nie był jedynym. W każdym z czterech okręgów wyborczych konieczne było zebranie co najmniej 150 podpisów. Niemniej, Komitet Prawa i Sprawiedliwości nie zdołał zebrać wymaganej liczby.

W każdym z okręgów wyborczych liczba zweryfikowanych podpisów była niższa od wymaganego minimum z różnych przyczyn takich jak błędny numer PESEL, brak praw wyborczych, nieczytelny adres zamieszkania czy błędy w imieniu lub nazwisku. Pomimo odwołania do Komisarza Wyborczego w Piotrkowie Trybunalskim, argumenty PiS-u zostały odrzucone, a decyzja Komisji pozostała niezmieniona.

W dodatkowym staraniu, partia dostarczyła więcej podpisów w poniedziałek, 4 marca, jednak zostały one odrzucone, ponieważ dostarczono je kilka minut po wyznaczonym terminie. Komisja tłumaczyła, że osoba, która dostarczyła dodatkowe podpisy, nie była upoważniona do tego i zrobiła to po upływie terminu.

Mimo tych wydarzeń, Łukasz Janik, który wystartował z własnego komitetu, otrzymał wsparcie ze strony PiS-u. Zarząd Wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości w woj. łódzkim udzielił poparcia kandydatowi na prezydenta Miasta Piotrkowa, Łukaszowi Markowi Janikowi, zgodnie z postanowieniem podpisanym przez przewodniczącego ZW PiS w woj. łódzkim, Roberta Telusa. Telus podkreślił, że Komisja miała prawo zarówno odrzucić, jak i przepuścić listy partii.

2024-03-17

Na podst. tekstu Zetki