Leszek K. usłyszał zarzuty. Czy znany rajdowiec kierował grupą przestępczą?

Sąd Okręgowy w Krakowie otrzymał akt oskarżenia przeciwko Leszkowi K., znanemu znanemu polskiemu rajdowcowi. Zarzuty są poważne, a sam mężczyzna przebywa już w areszcie od 2021 roku.

Fot. Wikimedia

Zarzutów jest naprawdę dużo

Oskarżenia wobec rajdowca obejmują zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, oszustwa podatkowe, przestępstwa przeciwko mieniu, fałszowanie dokumentów oraz utrudnianie postępowania.

Według przekazanych przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie informacji, Leszek K. jest oskarżony o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą w latach 2014-2017. Ponadto, miał on rzekomo oszukiwać Skarb Państwa poprzez sprzedaż samochodów, których wartość była celowo obniżana w celu uniknięcia akcyzy i podatku VAT. Prokuratura stwierdziła, iż do tego celu wykorzystywano fikcyjne podmioty gospodarcze, które nie prowadziły rzeczywistej działalności i wystawiały puste faktury VAT.

Oskarżeni, w tym Leszek K., mieli według śledczych wyłudzić blisko 7 milionów złotych oraz próbowali dalszych wyłudzeń w wysokości 4 milionów złotych. Ponadto zarzucano im pranie brudnych pieniędzy oraz przestępstwa związane z fałszerstwem dokumentów w obrocie gospodarczym.

Leszek K. może także stanąć przed zarzutem oszustwa na szkodę banków oraz przywłaszczenia powierzonego mienia, w tym samochodu marki Lamborghini Huracan, którego wartość szacuje się na około 650 tysięcy złotych. Rajdowiec oraz siedmiu innych oskarżonych zostało tymczasowo aresztowanych.

Istotną kwestię, o której w prasie raczej niewiele się mówi, stanowi fakt, iż żona oskarżonego rajdowca, Anna, jest znaną warszawską sędzią.  Jest ona osobą, która pełniła funkcję sędziego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia. Została także tymczasowo przeniesiona do Sądu Okręgowego w Warszawie.  Wcześniej zajmowała stanowisko Kierownika Sekcji Postępowania Przygotowawczego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia.

Dodatkowo, w okresie od 2010 do 2012 roku, pracowała jako prokurator w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów w Warszawie. Ukończyła również studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Osiągnięcia sportowe

Leszek K. zadebiutował w 1988 roku w Rajdzie Elmot, prowadząc Fiata 126p. Po raz pierwszy wystartował w WRC w Rajdzie Monte Carlo, lecz nie ukończył go, wypadając z trasy na siódmym odcinku specjalnym.

W latach 1998-1999 K. był obecny w eliminacjach mistrzostw świata, zdobywając kilka istotnych sukcesów takich jak zajęcie czwartego miejsca w grupie N w rajdzie Finlandii. Z kolei w okresie od 2002 do 2006 roku K. zdobył tytuł mistrza Polski w klasyfikacji generalnej. Jeździł różnymi samochodami, w tym Fiatem 126p, Cinquecento Abarth, Renault Clio, Mitsubishi Lancer Evo, Subaru Impreza WRC, Toyota Corolla WRC, Peugeot 206 WRC, Subaru Impreza gr. N, Peugeot 207 S2000 czy Peugeot 307 WRC.

W 2008 roku doszło do tragicznego wypadku podczas Rajdu Praskiego w Czechach, w którym zginęły dwie osoby, a kilka innych zostało rannych. K. zrobił sobie wówczas krótką przerwę, wracając do sportu w kwietniu 2009 roku.

Łącznie Leszek K. czterokrotnie zdobył tytuł mistrza Polski

 

 

 

2024-02-07

Sebastian Jadowski-Szreder