Zmarł Szewach Weiss. Miał 87 lat

Zmarł Szewach Weiss. Były przewodniczący Knesetu i były ambasador Izraela w Polsce miał 87 lat. O jego śmierci poinformowała ambasada Polski w Izraelu.

Szewach Weiss (1935-2022) (fot. Twitter)

Szejwach Weiss urodził się 5 lipca 1935 r. w Borysławiu w województwie lwowskim (obecnie w Ukrainie) w rodzinie żydowskiej. Początkowo jego imię brzmiało Szejwach.

Był izraelskim politykiem oraz profesorem nauk politycznych. W latach 1981-1999 był posłem do izraelskiego parlamentu — Knesetu. W latach 2001-2003 był ambasadorem Izraela w Polsce.

„Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Szewacha Weissa, byłego przewodniczącego Knesetu, ambasadora w Polsce i prawdziwego przyjaciela odznaczonego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski. Niech spoczywa w pokoju” – pożegnała Weissa na Twitterze ambasada Polski w Izraelu.

Podczas wojny udało mu się wraz z rodziną zbiec z getta. Weissowie musieli miesiącami ukrywać się najpierw u Ukrainki Julii Lasotowej, potem u polskiego małżeństwa Anny oraz Michała Górali, a w końcu u Marii Potężnej i jej syna Tadeusza.

Po wojnie wraz z rodziną przeprowadził się do Wałbrzycha. W 1946 roku wraz z rodziną wyemigrował do nowo powstałego państwa Izrael.  Swoje dorosłe życie związał z uniwersytetem (wydział nauk politycznych) oraz polityką.

Przez 12 lat pełnił funkcję radnego w Hajfie, by w 1981 r. zostać posłem do Knesetu. W latach 1992-1996 był jego przewodniczącym.

W latach 2001-2003 Szewach Weiss był ambasadorem Izraela w Polsce. Dzięki biegłej znajomości języka polskiego Weiss był bardzo aktywny w polskim życiu publicznym. To nie zmieniło się także po zakończeniu służby dyplomatycznej. Pisał dla „Wprost”, „Uważam Rze”, „Rzeczpospolitej” oraz „Do Rzeczy”.

Szewach Weiss napisał wiele książek o Holocauście i tematyce politycznej. Jest laureatem wielu nagród, do których zaliczają się m.in. Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP czy Order Orła Białego, a także doktoraty honoris causa na kilku uczelniach wyższych.

2023-02-04

Angora