San Francisco: Bezdomni jak odpadki. Musieli zniknąć, bo przybył Xi Jinping

W tym tygodniu w San Francisco doszło do historycznego spotkania między prezydentem USA Joe Bidenem a chińskim liderem Xi Jinpingiem. W ramach przygotowań do tego wydarzenia, San Francisco przeprowadziło gruntowne porządki, w tym czyszczenie ulic. Niestety okazało się, że władze miasta potraktowały także bezdomnych jak odpadki.

Fot. Leroy Skalstad /Pixabay

San Francisco ma zaszczyt gościć liczne światowe osobistości, w tym dygnitarzy i uczestników szczytu  Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Jest to najważniejsze spotkanie liderów na świecie w tym mieście od czasu konferencji w sprawie założenia Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się w 1945 roku. Wśród obecnych nie zabrakło przewodniczącego Państwa Środka, Xi Jinpinga.

Spotkanie liderów z regionu Azji i Pacyfiku dało początek kampanii upiększania ulic San Francisco. Oprócz sprzątania miasto podjęło działania wobec bezdomnych, usuwając ich obozowiska w pobliżu miejsca szczytu. Dodatkowo, tysiące funkcjonariuszy służb mundurowych zostało wezwanych do nadzoru nad obszarem wokół Moscone Center. To właśnie tam światowi liderzy, w tym prezydent USA Joe Biden i chiński przywódca Xi Jinping, mieli okazję się spotkać.

Chociaż San Francisco podjęło decyzję o usunięciu bezdomnych z obszaru szczytu, wciąż można było ich zauważyć w okolicy w dniu poprzedzającym spotkanie Bidena i Xi Jinpinga. Spotkanie to miało na celu omówienie różnych tematów, począwszy od zarządzania sztuczną inteligencją, a skończywszy na napięciach dotyczących Tajwanu.

Chiny wykorzystują sytuację

Zgodnie z oficjalnymi danymi, w 2022 roku liczba bezdomnych w San Francisco wynosiła około 7750 osób, z czego 57% mieszkało poza oficjalnie zatwierdzonymi schroniskami.

Problem narkotyków również dotyka ten obszar. W budynku UN Plaza w San Francisco, który znajduje się około 1,6 km od Moscone Center, w latach 2018–2022 odnotowano więcej zgłoszonych przypadków przedawkowania rocznie niż w jakimkolwiek innym miejscu w mieście.

Z tych powodów centrum San Francisco stało się celem krytyki ze strony amerykańskich mediów reprezentujących prawicowe poglądy. Bezdomność i używanie nielegalnych narkotyków są przedstawiane jako negatywne skutki liberalnej polityki prowadzonej w tym mieście, które jest pod kontrolą Demokratów.

2023-11-17

Anna Jadowska-Szreder