Czeskie święto Walki o Wolność i Demokrację w tym roku było inne

17 listopada to ważna data w najnowszej historii Czech. Od 33 lat Czesi uroczyście obchodzą w tym dniu Święto Walki o Wolność i Demokrację. Mieszkańcy Pragi i innych miast świętują rocznicę wybuchu aksamitnej rewolucji w roku 1989. W tym roku święto miało nieco inny charakter. 

Źródło: Twitter

„Čestmír”

Wbrew temu, co możemy usłyszeć w światowych mediach, w niektórych krajach wciąż nie zapomina się o agresji Rosji na Ukrainę. Tak jest w Czechach, gdzie w dniu święta narodowego wystartowała akcja „Čestmír”. Jej celem jest jak najszybsze zebranie środków na zakup śmigłowca Black Hawk UH-60 i przekazanie go ukraińskiej armii. Najprawdopodobniej cenny prezent będzie wykorzystywany przez ukraiński wywiad. 

Wartość Black Hawka (Czarny jastrząb) to 105 milionów koron, czyli 4,3 miliona euro. Autorem pomysłu zakupu śmigłowca jest Martin Ondráček, współzałożyciel projektu „Dárek pro Putina”, czyli… prezent dla Putina. Gwarantem jest czeskie ministerstwo obrony narodowej. 

Akcja, m.in. dzięki zaangażowaniu się wielu środowisk dziennikarskich, przebiega bardzo sprawnie. Czesi nie kryją optymizmu, bowiem już po trzech dniach udało się zebrać 10 – 11 procent tej kwoty. W zbieraniu środków na zakup śmigłowca uczestniczą też Słowacy. Rzeczony śmigłowiec Black Hawk UH-60 należy do słowackiej firmy Slovak Straining Academy w Koszycach, która zajmuje się szkoleniem pilotów i innego personelu lotniczego. Black Hawk UH-60 należy do nielicznych cywilnych maszyn tego typu w Europie. Przez kilka lat był eksploatowany przez armię amerykańską, po czym został przekazany służbom stanu Alabama. Black Hawki UH-60 przewyższają pod każdym względem używane zarówno przez Ukraińców, jak i rosyjskich agresorów śmigłowce Mi-24 i Mi-8. Są od nich nieco mniejsze, za to zwrotniejsze i zwinniejsze. Black Hawki są lepiej dostosowane do działań specjalnych – szczególnie nocą i w warunkach ograniczonej widoczności. A na przełomie jesieni i zimy taka będzie zapewne w Ukrainie aura. 

Honor i pokój

Nazwa „Čestmír” to połączenie dwóch ważnych w języku czeskim rzeczowników. Čest to honor, a Mír – pokój. To także imię bohatera czechosłowackiego filmu dla najmłodszych „Latający Čestmír”. Choć śmigłowiec nie jest jeszcze zakupiony przez stronę czeską, już zdobi go wizerunek czeskiego lwa oraz logo z nazwą „Čestmír”.

Śmigłowiec, na którego składają się Czesi, służył nie tylko do szkolenia pilotów, lecz także do gaszenia pożarów. Maszyna sprawdziła się znakomicie. Latem tego roku Black Hawk UH-60 wykorzystano do gaszenia gigantycznego pożaru hali przemysłowej w środkowych Czechach. Black Hawk UH-60 to tylko część sporej pomocy militarnej dla Ukrainy, którą Czesi zakupili i przesłali Kijowowi. To dzięki inicjatywie „Dárek pro Putina” do Ukrainy trafił m.in. czołg Tomas i 15 systemów przeciwlotniczych Viktor. Stowarzyszenie Prezent dla Putina już wcześniej przekazywało Ukraińcom spore ilości amunicji, a także kamizelki kuloodporne.

Na stronie internetowej zbraneproukrajinu. cz Czesi, a także wielu Słowaków, mogą na bieżąco śledzić, jak przebiega akcja zbierania środków i jak przybywa darczyńców. Warto przypomnieć, że pierwsi na szlachetny pomysł zbierania środków na zakup broni i wspierania Ukrainy wpadli Litwini. Wiosną 2022 roku mieszkańcy Litwy w ciągu trzech dni (!) zebrali niezbędne pięć milionów euro na zakup drona Bayraktar TB2. Turecka firma produkująca tę nowoczesną broń podarowała Ukrainie drona, a zebrane środki przekazała na pomoc cierpiącej ludności cywilnej. Pod koniec czerwca ubiegłego roku polski dziennikarz Sławomir Sierakowski założył na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na zakup drona Bayraktar TB2 dla Ukrainy. Inicjatywa spotkała się z niesłychanym odzewem. W ciągu niecałego miesiąca udało się zebrać niezbędną kwotę 22,5 mln złotych. 

2023-12-06

ChS na podst. www.idnes.cz, www.zbraneproukrajinu.cz


Wiadomości
Pegasusem w polityka. Komisja w sprawie agresywnych działań PiS
Krzysztof Różycki
Przemysław Czarnek. Czy byłby w stanie zastąpić prezesa Kaczyńskiego?
Na podst. tekstu Piotra Śmiłowicza
Pomysł na media publiczne. Liczne plany Sienkiewicza
Marek Palczewski
Kim był Aleksiej Nawalny? „Jeśli zostałem zabity, przekaz jest prosty: nie poddawajcie się”
Ewa Wesołowska
Już 2 lata wojny na Ukrainie. Jak wygląda sytuacja na froncie?
CEZ na podst.: unian.net, ria.ru, tass.ru, dw.com
Społeczeństwo
Gdzie bogacze jeżdżą na urlopy? 10 najchętniej wybieranych ośrodków
AS na podst.: dailymail.co.uk, nytimes.com, time.com
To kobiety coraz częściej proszą o rękę. „Życie to nie bajka”
E.W. na podst.: Karolina Rogaska. Gdy ona się oświadcza. Newsweek nr 7/2024
Fajbusiewicz wraca do spraw sprzed lat: „Italiano” na fałszywych papierach
Michał Fajbusiewicz
Urlop tacierzyński. Ojcowie boją się z niego korzystać
KGB, TOK FM, Zostali z dziećmi w domu i zapłacili wysoką cenę. „Kogo brakuje, ten nie awansuje”, Urszula Abucewicz
Świat/Peryskop
Narty i sanki nie dla Żydów. Szokujący napis pojawił się przed jednym z kurortów
KK na podst.: Neue Zürcher Zeitung, Basler Zeitung, Tages-Anzeiger, Blick, Associated Press, BBC
Pracuje jako sobowtór brytyjskiej królowej. Jej życie nie jest tanie
EW na podst.: The Sun, The Independent, Business Insider, seductivevenice.wordpress.com
Węgry nie mają prezydenta. Novák ułaskawiła mężczyznę tuszującego pedofilię
EW na podst.: ma7.sk, BBC, Al-Jazeera, The Guardian
Putin chce wysłać broń atomową w Kosmos? To niepokoi Amerykanów od 50 lat
KK na podst.: New York Times, Washington Post, Reuters, CNN, Associated Press
Hymny narodów świata: Kajmany
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
Aktorka z „Na dobre i na złe” przebranżowiła się. Co dziś porabia?
Tomasz Gawiński
Podczas porodu doszło do powikłań. Dziecko ostatecznie zmarło
Krzysztof Różycki
Super Bowl 2024. Taylor Swift, Usher i strzelanina
Grzegorz Walenda
„100 lat na kortach Legii”. Kawał tenisowej historii
Maciej Wilczek
Polacy nie dbają o zęby. Czy z pomocą przyjdzie sztuczna inteligencja?
A.
Angorka