Te partie polityczne chcą przywrócenia handlu w niedziele

Obecnie w Polsce mamy jedynie kilka niedziel w roku, w które bez problemu zrobimy zakupy. Ograniczenie handlu w niedzielę zostało wprowadzone przez PiS, jednak opozycja nie zgadza się z takim postanowieniem. Dwie z partii politycznych głośno zapowiadają swoje plany dotyczące zmian.  

Fot. Pixabay

Podczas trwającej kampanii wyborczej temat niedziel handlowych znów jest często poruszany. Koalicja Obywatelska proponuje, aby sklepy mogły być otwarte w każdy dzień. Andrzej Domański, główny ekonomista Instytutu Obywatelskiego, podkreślił, że podczas dyskusji na temat obietnic wyborczych, związki zawodowe wyraziły takie oczekiwania. Podczas debaty zorganizowanej przez Business Centre Club i Polski Związek Firm Deweloperskich ogłosił:

„Chcemy przywrócenia wszystkich niedziel handlowych. Pracownikom będzie przysługiwać dwukrotność wynagrodzenia za dzień pracy w weekend w stosunku do stawki w dniu roboczym oraz dwa wolne weekendy w miesiącu”.

Nie tylko KO chce zmian

Trzecia Droga również ma podobne plany, proponując wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Szymon Hołownia podczas konwencji wyborczej zaznaczył, że ten plan można zrealizować tylko przy poszanowaniu praw pracowników. W tym celu partia planuje dofinansować Państwową Inspekcję Pracy.

Przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara, nie popiera inicjatywy opozycji. Jak oznajmił w rozmowie z portalem dlahandlu.pl:

„Nie wierzymy w takie rozwiązania, bo wiele już widzieliśmy. Za czasów rządów Tuska musieliśmy pracować często od niedzieli do niedzieli na umowach śmieciowych za 3,50 lub 4,50 zł na godzinę. Temu panu dziękujemy za takie pomysły, które lobbują zagraniczne korporacje. Pracownicy handlu nie wyobrażają sobie, że ktoś im zabierze wolne niedziele. Dodatek finansowy za pracę w niedziele to nie jest żadne rozwiązanie”.

Obecna sytuacja

Okazuje się, że w tym roku pozostały nam jedynie dwie niedziele handlowe: 17 grudnia i 24 grudnia (w drugi z dni sklepy będą mogły być otwarte maksymalnie do 14:00). Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Federacja Konsumentów wnioskowały o przeniesienie niedzieli handlowej z 24 grudnia na 10 bądź 31 grudnia. Wynika to oczywiście z przypadającej w ten dzień Wigilii. Na ten moment jednak nie wiadomo nic o zmianie planów.

Ogólnie na rok 2023 wyznaczono tylko siedem niedziel handlowych.

Co uważają Polacy?

We wrześniu 2021 roku UCE RESEARCH dla Grupy AdRetail przeprowadziło badanie na próbie 1017 Polaków w wieku 18-80 lat. Wybrane osoby miały określić swój stosunek do niedziel handlowych. Ponad połowa ankietowanych, bo 54,9%, opowiedziała się za całkowitym powrotem handlu w niedziele. 35,8% była przeciwnego zdania, a 9,3% ankietowanych nie zajęło jednoznacznego stanowiska w tej kwestii.

2023-09-14

Anna Jadowska-Szreder