Szpital pozywa internautów. Chodzi o negatywne komentarze

Pozew za negatywną opinię w Sieci? Niestety to coraz powszechniejsza praktyka. Przekonały się o tym osoby, które w mediach społecznościowych zamieściły negatywne komentarze na temat szpitala w Świnoujściu.

Lokalne źródła informacyjne donoszą, że szpital w Świnoujściu podjął działania przeciwko internautom negatywnie oceniającym placówkę. Osoby komentujące zaczynają otrzymywać pierwsze pisma od adwokatów, a dyrektor instytucji zapowiada, że takich listów będzie więcej.

Krytyczne uwagi na temat pracy szpitala pojawiają się na różnych lokalnych grupach na Facebooku. Zgodnie z informacjami podanymi przez portal swinoujskie.info, pierwszych 13 osób już otrzymało wezwania do usunięcia swoich komentarzy.

„Interweniowaliśmy tam, gdzie doszło do typowego hejtu i zniesławienia. Ludzie występowali pod swoim imieniem i nazwiskiem. To byli nasi pacjenci, albo rodziny pacjentów. My ich danymi dysponujemy i w ramach roszczeń w ramach których mamy prawo przetwarzać te dane, biuro prawe wysłało wezwania, aby usunąć szkalujący komentarz” – powiedziała w wywiadzie dla portalu Twoje Radio prezes szpitala Dorota Konkolewska.

Jak zapowiada dyrekcja placówki, wezwań będzie więcej, bo prośbę o ujawnienie danych komentujących przesłano do policji i prokuratury. Prezes przypomina też, że na szpital można poskarżyć się w inny sposób. 

„Mogą po pierwsze złożyć wniosek do Rzecznika Praw Pacjenta. Mogą także bezpośrednio do dyrekcji szpitala zakwestionować sposób działania. Mogą to zrobić nawet w formie elektronicznej poprzez internetową stronę szpitala” – słyszymy dalej w wywiadzie.

Powodem są wybory?

Zgodnie z opinią dyrektorki szpitala, sprawa ma podłoże polityczne. Uważa ona, że negatywne opinie są powiązane z jej planami dotyczącymi nadchodzących wyborów samorządowych. W 2018 roku Konkolewska zdobyła miejsce w Radzie Miasta, ale nie przyjęła mandatu, ponieważ prawo nie pozwala jej łączyć go z pracą na stanowisku dyrektora miejskiej spółki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Konkolewska planuje wystartować w wyborach na prezydenta miasta.

Stanowisko prezesa szpitala Dorota Konkolewska obejmuje od roku 2016. Jest absolwentką Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Ponadto ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Prawa i Administracji oraz jest absolwentką Uniwersytetu Szczecińskiego w zakresie studiów doktoranckich z nauk ekonomicznych.

Lewica kontaktuje się z prezydentem

Jarosław Włodarczyk, Radny Klubu Lewica Razem, niepochlebnie wypowiedział się na temat działań szpitala. Jak powiedział, „hejt” powinien być czymś niedopuszczalnym, jednak okazuje się, że zarząd placówki chce uciszać osoby, które wyrażają swoje opinie na temat doświadczeń związanych ze szpitalem. Włodarczyk oświadczył, że Klub złożył wniosek do prezydenta Świnoujścia w celu wytłumaczenia całej sytuacji. W piśmie pojawiło się pytanie o to, czemu dyrekcja szpitala postanowiła podjąć tak drastyczne kroki.

 

Źródło: Facebook
Treść interpelacji. /Źródło: Facebook
2023-12-07

Anna Jadowska-Szreder