Antysemityzm w Hollywood? Coraz więcej gwiazd wspiera Palestynę

Wojna na Bliskim Wschodzie rozpala nastroje, w wielu krajach szerzy się nienawiść wobec Żydów. Antysemityzm ogarnął Hollywood. Tak przynajmniej twierdzą niektórzy celebryci, przeważnie żydowskiego pochodzenia. 

Fot. Peter Thomas /Pixabay

Pewne jest, że w fabryce snów doszło do ostrych podziałów. Niektórzy opowiadają się za Izraelem, inni popierają stronę palestyńską. Setki członków związku zawodowego Gildia Amerykańskich Scenarzystów (WGA) wystosowały list otwarty, potępiający organizację za to, że nie wydała żadnego komunikatu w sprawie okrutnego ataku Hamasu na Izrael 7 października. Pismo stwierdza, że WGA zabierała głos w różnych sprawach, jednak gdy „terroryści najechali Izrael, aby mordować, gwałcić i porywać, Gildia, jako jedyny wielki związek w Holly wood, zachowała milczenie”. Producentka i scenarzystka Ilana Wernick powiedziała: „Jest jasne, że WGA ma problem nienawiści wobec Żydów i musimy o tym powiedzieć głośno”. Po tak druzgoczącej krytyce Gildia złożyła przeprosiny. 

Potępiła antysemityzm

Pochodząca z rodziny żydowskiej aktorka Julianna Margulies, znana z głównej roli w serialu „Żona idealna”, potępiła antysemityzm, który jej zdaniem ogarnął Hollywood, i napiętnowała koleżanki i kolegów, którzy nie zabrali głosu w sprawie ataku Hamasu: „Nie rozumiem tego. To wstrząsające… Naprawdę nie wiem, czego oni się boją? Może tego, że utracą obserwujących (w mediach społecznościowych). Dla mnie to jest chore”. Margulies opowiedziała, że występując w programie „The Morning Show”, miała na szyi krzyżyk chrześcijański, a przecież mogła nosić gwiazdę Dawida. 

Wybitny reżyser i aktor Quentin Tarantino, żonaty z izraelską modelką Daniellą Pick, na znak solidarności udał się do państwa żydowskiego i spotkał się z żołnierzami tego kraju. 

Wzywają do zawarcia rozejmu

Za to dwa tysiące artystów, celebrytów, muzyków, scenarzystów prominentów z Hollywood podpisało list oskarżający Izrael, że wymierza w Strefie Gazy „kolektywną karę na niewyobrażalną skalę” i wzywający do zawarcia rozejmu. 

Maha Dakhil zrezygnowała z pracy w zarządzie Creative Artists Agency, po tym jak na Instagramie udostępniła post: „Teraz dowiadujesz się, kto popiera ludobójstwo”. Dodała też włas ny komentarz: „Jesteśmy świadkami zaprzeczania, że ludobójstwo ma miejsce” (chodziło o bezwzględne działania armii izraelskiej w Strefie Gazy). Oskarżana o antysemityzm uderzyła się w piersi: „Jestem bardzo wdzięczna żydowskim przyjaciołom i kolegom, którzy zwrócili mi uwagę i dalej mnie edukowali. Natychmiast skasowałam ten post. Przepraszam za ból, który spowodowałam”. Po tym akcie skruchy pozwolono pani Dakhil na pracę w agencji na niższym stanowisku. W obronie swojej agentki stanął zresztą sam Tom Cruise

Propalestyńska demonstracja

77-letnia Susan Sarandon, laureatka Oscara za rolę w filmie „Przed egzekucją”, 17 listopada uczestniczyła w propalestyńskiej demonstracji w Nowym Jorku. Znana ze swej politycznej aktywności gwiazda wznosiła hasło: „Wolna Palestyna od rzeki (Jordan) aż do morza”. Niektórzy odczytują je jako wezwanie do zniszczenia Izraela. Susan Sarandon oświadczyła: „Wiele osób boi się być Żydem w obecnych czasach i teraz doświadcza, jak to jest w tym kraju (USA) być muzułmaninem, tak często doświadczającym przemocy”. Słowa te uznano za nieprzyjazne wobec Żydów, lekceważące ich cierpienia. 21 listopada United Talent Agency, jedna z najważniejszych w Hollywood, ogłosiła, że kończy współpracę z aktorką. 

33-letnia Melissa Barrera, gwiazda z Meksyku, miała wystąpić w siódmej już części kultowego horroru „Krzyk”. Do tego jednak nie dojdzie. Jej wpisy w mediach społecznościowych zostały uznane za antysemickie. Aktorka określiła Izrael jako „skolonizowaną ziemię” i stwierdziła, że „zachodnie media pokazują tylko (izraelską) stronę. Dlaczego to robią, wywnioskujcie sami”. Oskarżyła państwo żydowskie o „ludobójstwo i czystki etniczne”. Producent Spyglass Media Group usunął celebrytkę, która wystąpiła już w „Krzyku” 5 i 6, i zarzucił jej „mowę nienawiści”. 

2023-11-28

KK na podst.: Fox News, Daily Mail, Variety, Times of Israel, New York Times, The Independent


Wiadomości
O języku serca, snu i miłości. Decyzja Dudy o języku śląskim ma prawo boleć
Henryk Martenka
„Walet” tropi „Red is Bad”. Marka odzieżowa sponsorowana za nasze pieniądze
AB
Wielka improwizacja. Rozmowa z prof. RAFAŁEM CHWEDORUKIEM
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Cwaniaków ci u nas dostatek. Mężczyzna oszukiwał kobiety na pieniądze
Bohdan Melka na podst. Kanał Zero, Uwodził i wyłudzał pieniądze, 31.05
O krok od wystrzału. Co się stało z polską klasą średnią?
E.W. na podst. Dawid Karpiuk. Uwaga, toniemy. Newsweek nr 23/2024
Świat/Peryskop
Kraje bałtyckie i Finlandia w gotowości. Nie chcą dać się zaskoczyć Rosji
KA na podst.: lrt.lt, news.err.ee, vz.lt, ft.com, theconversation.com, nv.ua
Wojna na Ukrainie a dzieci. Wiele z nich zginęło lub zostało rannych
AS na podst.: bbc.com, abcnews.go.com
Afrykański apetyt Rosji. Co planuje Putin na tych terenach?
(ChS) Na podst. www.sme.sk
Paryskie gołębie, miejcie się na baczności!
Piotr Czarzasty, Paryż, korty Rolanda Garrosa
Gjlilan. All inclusive dla więźnia
(ChS) na podst.: www.dnevnik.bg, www.koha.net, www.apnews.com
Lifestyle/Zdrowie
Ta terapia może pomóc wielu dzieciom w odzyskaniu słuchu
TŁ, ELEANOR HAYWARD © Times Newspaper Limited, London 2024
Szczepionka przeciw czerniakowi. To przełom w zmaganiach z rakiem
KK na podst.: BBC, Reuters, The Guardian, Der Spiegel, CNBC, The Daily Mail
Kontrowersyjne słowa Pawła Golca o koniach. Komentarze internautów
(bin) na podst. www.pudelek.pl, www.salon24.pl www.gazeta.pl
Angorka