Korupcja, której nie było. Działanie agenta Tomka

To było jedno z najgłośniejszych działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego pod kierownictwem Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Fot. YouTube

Marczuk na celowniku agenta Tomka

Być może nigdy by się nie wydarzyło, gdyby agent Tomasz Kaczmarek, znany jako Tomek, nie zbadał wcześniej działalności byłej pary prezydenckiej – Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, którzy mieli rzekomo ukrywać majątek.

W trakcie tej operacji Kaczmarek nawiązał przyjaźń z Janem, synem administratora i byłej właścicielki posiadłości w Kazimierzu. Jan był związany z telewizją TVN, co dało pomysł na poznanie kogoś z tego środowiska. Padło na Weronikę Marczuk, prawniczkę i producentkę, która była wtedy jurorką w popularnym programie „You Can Dance” i gwiazdą TVN. Marczuk znała Kwaśniewskich i była zaprzyjaźniona z synową byłego premiera Leszka Millera, pochodzącą również z Ukrainy. Początkowo miała być pośrednikiem, aby agent Tomek mógł wniknąć w środowisko.

Marczuk spotkała Kaczmarka w jednej z krakowskich restauracji. Ten udawał biznesmena i, z kolegą oraz butelką wina, przysiadł się do jej stolika. Marczuk opisywała to w swojej książce jako niezręczne przyjęcie. Po tygodniu Kaczmarek zadzwonił, aby się umówić. Tym razem zaprezentował się znacznie lepiej i zaoferował współpracę biznesową.

Kaczmarek chciał uwieść Marczuk, ale gdy nie udało mu się to, zaczął grać rolę przyjaciela. Zaproponował, aby reprezentowała jego rzekomą firmę Estate Management w zakupie Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Pomysł na wrobienie Marczuk i prezesa WNT, Bogusława Seredyńskiego, w korupcję był absurdalny, ponieważ cała procedura przetargu była nadzorowana przez Ministerstwo Skarbu. Mimo to agenci próbowali nakłonić Seredyńskiego do łapówki, a gdy to nie wyszło, próbowali przekupić go alkoholem i przyjacielską pożyczką.

Podobnie Kaczmarek próbował przekupić Marczuk, oferując jej dużą sumę pieniędzy poza umową. Po wyjściu z restauracji Marczuk została zatrzymana przez CBA.

Podsumowując zatem, akcja CBA pod wodzą Kamińskiego i Wąsika była głośna, ale pełna kontrowersji i wątpliwości co do zastosowanych metod.

Prokuratura ma wątpliwości

Po pewnym czasie prokuratura zaczęła mieć wątpliwości co do zarzutów dotyczących korupcji i oczyściła Weronikę Marczuk oraz Bogusława Seredyńskiego z oskarżeń. Śledczy doszli do wniosku, że Seredyński nie wykorzystywał swoich wpływów w Ministerstwie Skarbu, aby uzyskać korzystną prywatyzację, i w żadnym momencie nie żądał pieniędzy od agentów podających się za biznesmenów. Przesłuchani świadkowie, w tym urzędnicy Ministerstwa Skarbu, potwierdzili, że działania Seredyńskiego i Marczuk w procesie prywatyzacji WNT były transparentne i nie budziły zastrzeżeń.

Prokuratura miała wątpliwości co do legalności działań CBA wymierzonych w Marczuk i Seredyńskiego. Wynikały one z podważenia części dowodów z podsłuchów i nagrań oraz z istnienia istotnych wątpliwości co do prawidłowości i dopuszczalności przeprowadzonych działań operacyjnych. Agenci CBA zaczęli operować i stosować techniki inwigilacji wobec Seredyńskiego i Marczuk, nie mając wiarygodnych informacji o popełnieniu przestępstwa. Tego typu działania były niezgodne z prawem.

Role się odwracają

Nastąpiła zmiana perspektywy, ponieważ agenci CBA sami stali się podejrzanymi. Prokurator generalny Andrzej Seremet wysłał wnioski o uchylenie immunitetów Mariuszowi Kamińskiemu i Tomaszowi Kaczmarkowi. Śledczy chcieli postawić im zarzuty przekroczenia uprawnień w operacjach przeciwko Kwaśniewskim, Marczuk i Seredyńskiemu.

Wnioski te leżały w Sejmie przez ponad osiem miesięcy. Kaczmarek zrzekł się immunitetu, a głosowanie nad odebraniem immunitetu Kamińskiemu odbyło się w czerwcu 2014 roku. Mimo większości poparcia, wniosek upadł z braku większości bezwzględnej.

Nastąpił skandal, a premier Donald Tusk zapowiedział konsekwencje wobec posłów, którzy nie zagłosowali za odebraniem immunitetu Kamińskiemu. Ostatecznie sprawa Kaczmarka została umorzona po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość.

2024-02-12

Na podst. tekstu Andrzeja Sikorskiego


Wiadomości
Czystki ministra Macierewicza. „Armia w ruinie” cz. I
Edyta Żemła
Prof. Bralczyk: pies nie umiera, ale zdycha. Komentarze internautów
(WA)
Czekam na aresztowanie Kaczyńskiego. Rozmowa ze STEFANEM NIESIOŁOWSKIM
Krzysztof Różycki
Dlaczego Romanowski jest na wolności? Rozmowa z dr. MICHAŁEM SKWARZYŃSKIM, adwokatem
Krzysztof Różycki
Społeczeństwo
Zrobiła sobie zwykłe zdjęcie. Sztuczna inteligencja ją rozebrała
ChS na podst. BalkanInsight
W wieku 15 lat zbudował kosmiczny łazik. Teraz idzie po więcej
E.W. na podst. slaskie.eska.pl, talentopen.pl
Szwecja zabrała Polakom dzieci. Nie wiadomo, czy rodzina je odzyska
Bohdan Melka na podst. „Dzieci odebrane rodzicom i wywiezione z Polski do Szwecji”, Kanał Zero
100 lat temu na igrzyskach olimpijskich nastąpił debiut Polaków
KGB na podst.: Radio RMF FM
Niemcy o Polakach. Co internauci myślą o naszym narodzie? Część IV
E.W. na podst. forum.worldofplayers.de, de.quora.com
Świat/Peryskop
Jill Biden. Czemu pierwsza dama nie cierpi Kamali Harris?
KK na podst.: Washington Times, NYP, Vogue, The Daily Mail, The Times, The Daily Caller
Olimpijskie rendez-vous. Francja znów organizuje igrzyska
Leszek Turkiewicz
Kaja Kallas. Estońska liberałka i głowa dyplomacji unijnej
Krzysztof Mroziewicz
Kto zbuduje najdłuższy wiszący most dla pieszych? W Europie trwa wyścig
ChS na podst.: www.dailynewshungary.com, www.dolnimorava.cz
Hymny narodów świata: Górna Austria
Henryk Martenka
Lifestyle/Zdrowie
„Polacy, nic się nie stało”. Najważniejsze, abyście wyglądali z klasą
Plotkara
AI odmładza Billy’ego Joela. Artysta znów komponuje nowe utwory
Grzegorz Walenda
Florenckie Muzeum Mody. Historia krawiectwa od XVIII wieku
ANS na podst.: artribune.com, ansa.it, rainews.it, uffizi.it, panorama.it, corriere.it
Klątwa Beverly Hills 90210. Kolejna gwiazda przedwcześnie zmarła
ANS na podst.: repubblica.it, ilsole24ore.com, ilmessaggero.it, corrieredellosport.it, lastampa.it, gazzetta.it
Hiszpanie po raz czwarty mistrzami. Jakie pieniądze idą za zwycięstwem?
Maciej Woldan
Angorka