Jury oraz widzowie tradycyjnie już będą mogli wybrać najlepsze filmy dokumentalne, reportaże telewizyjne i radiowe. Organizatorzy zapowiadają możliwość zobaczenia ponad 50 filmów dokumentalnych i wysłuchania ponad 20 reportaży radiowych, a także spotkań i rozmów z twórcami filmowymi, dziennikarzami, reporterami i gośćmi specjalnymi.
– Mam nadzieję, że uda się zachęcić widzów, żeby licznie i chętnie przychodzili na Festiwal, by oglądali rzeczy nie najłatwiejsze, ale świetne merytorycznie i na ważne tematy – mówi Jakub Wiewiórski, dyrektor Festiwalu. – Jeden z powtarzających się motywów to silne kobiety, które muszą radzić sobie w często dramatycznych okolicznościach, a nierzadko brać na barki losy całych rodzin z pozornie silnymi mężczyznami na czele.
Powtarzają się też wątki związane z granicą polsko-białoruską i młodzieżą nieradzącą sobie z życiem – dodaje Wiewiórski. Projekcje, odsłuchy oraz spotkania z gośćmi będą się odbywać w łódzkim Muzeum Kinematografii oraz w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w EC1 do 13 października. Patronem medialnym wydarzenia oraz fundatorem nagrody głównej w konkursie reportaży radiowych jest Tygodnik ANGORA.