R E K L A M A
R E K L A M A

Obajtek żegna się z Orlenem. Kto będzie jego następcą?

Potencjalnych następców Daniela Obajtka jest kilku, choć jeden z nich zdaje się być największych pewnikiem.

Fot. YouTube

Kandydat najbardziej możliwy

Business Insider Polska doniósł o niedawnych zmianach w gronie kandydatów na kluczowe stanowiska w państwowych spółkach notowanych na giełdzie. Najnowsze informacje wskazują, że Krzysztof Zamasz, wcześniej rozpatrywany na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Energetycznej, obecnie wydaje się być głównym faworytem do objęcia fotela prezesa Orlenu.

Zamasz to doświadczony menadżer w sektorze energetycznym, obecnie zasiadający w zarządzie Veolii w Polsce zajmującej się produkcją ciepła i zarządzaniem sieciami ciepłowniczymi, między innymi w Warszawie. Jego wcześniejsze doświadczenie obejmuje pełnienie funkcji wiceprezesa ds. handlu w Tauronie w latach 2008-2012 oraz prezesowania w Enei do grudnia 2015 roku, kiedy to został objęty restrukturyzacją personalną w spółkach Skarbu Państwa, zainicjowaną przez Prawo i Sprawiedliwość po wygraniu wyborów parlamentarnych.

Według anonimowane źródła, na które powołuje się Business Insider, Zamasz jest obecnie uważany za głównego faworyta, ale to wcale nie oznacza, że już ma zapewnione stanowisko. Premier Donald Tusk dba o to, aby nazwiska kandydatów na kluczowe stanowiska w spółkach Skarbu Państwa nie trafiały do mediów.

Inne ważne nazwiska

Według informacji dostarczonych przez Business Insider istnieje możliwość, że Robert Soszyński nie jest już brany pod uwagę w gronie potencjalnych następców Daniela Obajtka na stanowisku prezesa Orlenu, chociaż na końcu ubiegłego roku wydawało się, że przewodzi stawce kandydatów. Obecnie Soszyński, były prezes spółki PERN odpowiedzialnej za system przesyłowy ropy naftowej w Polsce, a także były wiceprezydent Warszawy, jest rozważany jako kandydat na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

Możliwość na objęcie prezesury Orlenu mają jeszcze dwie osoby. Pierwszą z nich jest Jacek Krawiec, który wcześniej pełnił funkcję prezesa Orlenu w latach 2008-2015. Drugą osobą jest Beata Stelmach, którą według jednego z rozmówców z Business Insidera można uznać za potencjalnego „czarnego konia” w wyścigu o najwyższe stanowisko w Orlenie. Stelmach w latach 2006-2011 była prezeską Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, a następnie przez dwa lata zajmowała stanowisko wiceministra spraw zagranicznych. Później objęła kierownicze stanowisko w koncernie General Electric na Polskę i kraje bałtyckie, pełniła także funkcję prezesa PZL Świdnik, producenta śmigłowców.

Obajtek. Dymisja czy odwołanie?

Daniel Obajtek może zrezygnować z funkcji prezesa Orlenu jeszcze w czwartek. Ogłosił to na antenie Radia Zet. Informował, że oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej, która ma podjąć decyzję w tej sprawie podczas dzisiejszego posiedzenia. Zapowiedział, że 1 lutego zostanie podjęta decyzja dotycząca jego przyszłości na stanowisku prezesa Orlenu. Obajtek nie ujawnił jednak, czy sam złoży rezygnację, czy też zostanie odwołany.

Na pytanie, dlaczego do tej pory nie zrezygnował, Obajtek stwierdził, że Orlen nie jest małą firmą, gdzie można łatwo oddać władzę. Podkreślił skalę przedsiębiorstwa mającego 350 mld zł przychodu, liczne kontakty i inwestycje. Wyjaśnił, iż przekazanie władzy miało miejsce na przełomie roku, a obecnie ponosi odpowiedzialność za zamknięcie roku, budżety i kwestie inwestycyjne. Na pytanie, czy wyobraża sobie pełnienie roli prezesa Orlenu po dniu 6 lutego, kiedy odbędzie się walne zgromadzenie, odparł, że nie wyobraża sobie tego.

2024-02-01

Sebastian Jadowski-Szreder na podst. Business Insider