Barwy niezgody
Pod koniec ubiegłego roku, między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem, do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy dotyczący m.in. oznakowania polskich jednostek wojskowych. Jednym z poruszanych w nim tematów jest wybór kolorystyki dla nowych myśliwców F-35, które wkrótce mają zasilić Siły Zbrojne RP. W dokumencie zaznaczono, że aby lepiej maskować wojskowe samoloty, należy zastosować nowy rodzaj oznakowania, który utrudni ich wykrycie.
Tu należy wspomnieć o dwóch najistotniejszych zmianach. Pierwsza z nich ma polegać na przywróceniu proporca Marynarki Wojennego tak, jak stanowi o tym wydany jeszcze przed wojną dekret Ignace Mościckiego. Druga zmiana z kolei wprowadzi „szachownicę niskiej widzialności” na latających maszynach.
Warto w tym miejscu zauważyć, iż dotąd wspomniana szachownica zawsze posiadała barwy biało-czerwone, natomiast po wprowadzeniu nowych przepisów będzie można stosować szare kolory.
Heraldycy i ich wątpliwości
Projekt nie zdobył jednak przychylności ekspertów. Heraldycy zwracają uwagę, że nowy wzór jest częściowo niezgodny z zasadami, podobnie jak obecnie używana biało-czerwona szachownica w Siłach Powietrznych. Jak wskazują, znak ten został wprowadzony w 1918 roku na mocy rozporządzenia szefa Sztabu Generalnego i od tego czasu przeszedł kilka modyfikacji. Ostatnia z nich miała miejsce w 1993 roku, kiedy szachownicę obrócono o 90 stopni, dostosowując ją do zasad heraldyki.
Jak możemy przeczytać w „Rzeczpospolitej”, zgodnie z zasadami umieszczania symboli, godła na chorągwiach, proporcach i sztandarach zawsze są skierowane w stronę drzewca, czyli w kierunku symbolicznego ataku. Dlatego na polskiej banderze wojennej orzeł na obu stronach zawsze zwraca się ku drzewcu. Eksperci od lat sugerują, aby na prawej burcie i prawej stronie statecznika stosować lustrzane odbicie szachownicy.
Kwestia ta została podjęta przez Komisję Heraldyczną, najwyższy organ w Polsce odpowiedzialny za nadzór nad zasadami heraldyki. Komisja skierowała w tej sprawie pismo do MON, jednak resort dotąd nie ustosunkował się do tych uwag.