Zełenski spotka się z prezydentami Francji i USA. Mają wspólne cele

Prezydent Francji Emmanuel Macron oraz prezydent USA Joe Biden spotkają się w piątek z Wołodymyrem Zełenskim, aby omówić potrzeby Ukrainy broniącej się przed inwazją rosyjską. Zełenski będzie uczestniczył w obchodach 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Źródło: YouTube

W Normandii, 6 czerwca, zaplanowano uroczystości z okazji 80. rocznicy lądowania żołnierzy alianckich na francuskim wybrzeżu. Do wydarzenia mają przybyć przywódcy z 25 państw oraz weterani.

6 czerwca 1944 roku na plażach Normandii wylądowali alianccy żołnierze, rozpoczynając operację, która miała na celu wyzwolenie Francji spod okupacji hitlerowskich Niemiec.

Rosyjskie aktywa dla Ukrainy

Informację o planowanym spotkaniu między Bidenem a prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w trakcie wizyty lidera USA we Francji potwierdził we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, Jake Sullivan. Jak zaznaczył, głównym celem rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będzie wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz wspierania Ukrainy. Ten temat będzie także kluczowy podczas nadchodzącego szczytu przywódców G7 w Apulii we Włoszech. Spotkanie prezydentów USA i Ukrainy zostało zapowiedziane przez Sullivana podczas briefingu na pokładzie prezydenckiego samolotu Air Force One w drodze do Paryża.

Zarówno prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, jak i prezydent USA Joe Biden, wezmą udział w czwartek w uroczystościach upamiętniających 80. rocznicę lądowania Aliantów w Normandii. Sullivan nie ujawnił szczegółów dotyczących planowanego spotkania między Bidenem a Zełenskim, natomiast podkreślił, że USA koncentrują się na dostarczaniu broni Ukrainie, zwłaszcza elementów systemu obrony powietrznej. Przy tym wykluczył jednocześnie wysłanie instruktorów wojskowych na Ukrainę.

Spotkanie z ministrem obrony

W piątek prezydent Ukrainy spotka się także z Emmanuelem Macronem. Politycy omówią sytuację na Ukrainie oraz jej potrzeby. Rozmowa będzie kontynuacją konferencji w sprawie wsparcia dla Ukrainy, która miała miejsce w Paryżu 26 lutego tego roku.

Prezydent Ukrainy spotka się również z ministrem obrony Francji, Sébastienem Lecornu. Wspólnie odwiedzą jeden z obiektów francusko-niemieckiego koncernu zbrojeniowego KNDS.

2024-06-05

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, RMF24, TOK FM