Ukraina chce siłą ściągać obywateli z zagranicy? Wchodzi nowa ustawa o mobilizacji

W Ukrainie weszła w życie nowa ustawa dotycząca mobilizacji, która obejmuje zarówno mężczyzn w kraju, jak i tych przebywających zagranicą. Osoby przebywające poza Ukrainą, które nie mają wojskowego dokumentu rejestracyjnego, mogą napotkać trudności w uzyskaniu m.in. nowego paszportu.

Fot. www.wikimedia.org

Po kilkumiesięcznym opóźnieniu i zgłoszeniu tysięcy poprawek Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o mobilizacji. Dokument wprowadza wiele zmian w obecnej procedurze rekrutacji do ukraińskiego wojska.

Według informacji podanych przez agencję Reuters, konsulaty Ukrainy zawiesiły usługi dla mężczyzn w wieku podlegającym mobilizacji. Dodatkowo, szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kułeba, zapowiedział nowe przepisy prawne dla mężczyzn objętych obowiązkiem służby wojskowej, którzy przebywają za granicą.

Wczoraj poleciłem podjąć działania w celu przywrócenia sprawiedliwego traktowania mężczyzn w wieku mobilizacyjnym na Ukrainie i za granicą – mówił Dmytro Kułeba. – Jeśli ci ludzie uważają, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje swoje życie za to państwo, a ktoś posiedzi za granicą, a przy tym będzie otrzymywać od państwa usługi, to tak to nie działa.

Nie mobilizacja, a rejestracja

Ukraińcy przebywający za granicą w wieku od 18 do 60 lat mają 60 dni na rejestrację, czyli do 16 lipca. Muszą podać swój nowy adres zamieszkania, miejsce pracy, numer telefonu, adres e-mail itp. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem konsulatu, online przez elektroniczne biuro osoby zobowiązanej do służby wojskowej, telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

Poseł Jehor Czerniew, wiceprzewodniczący parlamentarnej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu, powiedział, że państwo jest świadome, iż nie ma możliwości zmuszenia konkretnej osoby do powrotu do Ukrainy i rejestracji. Jedyne, co możemy zrobić, to zrozumieć, że ci ludzie są już za granicą i nie musimy poświęcać zasobów i czasu na ich poszukiwanie w Ukrainie. Dlatego powiązaliśmy świadczenie usług konsularnych z aktualizacją ich ewidencji wojskowej. Innymi słowy, aby otrzymać usługi w konsulacie, osoba musi podać dane paszportowe i kraj zamieszkania. Rozumiemy, że nie doprowadzi to do powrotu tych obywateli do Ukrainy. Ale przynajmniej będziemy wiedzieć, ile osób przebywa poza granicami kraju – tłumaczył Czerniew. 

Estonia odeśle Ukraińców na front?

W ostatnich tygodniach Estonia wielokrotnie wyrażała zainteresowanie zawarciem umowy z Kijowem w sprawie repatriacji mężczyzn podlegających mobilizacji. W zasadzie wiemy, gdzie przebywają i czym się zajmują. Większość z nich pracuje; mają miejsca zamieszkania w Estonii – oznajmił minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets.

Ponad 7 tysięcy mężczyzn z Ukrainy w wieku podlegającym mobilizacji złożyło dotychczas w Estonii wnioski o tymczasową ochronę.

2024-04-24

Anna Jadowska-Szreder na podst. Reuters, Bankier