Romantyzujesz mafię we Włoszech? Czeka cię więzienie

Projekt ustawy we Włoszech przewiduje karę do trzech lat więzienia dla osób, które publicznie gloryfikują mafijnych bossów, oraz dla organizatorów procesji oddających „hołd” przed domami gangsterów. Prawo to wprowadza całkowicie nowy typ przestępstwa, czyli apologię przestępczości zorganizowanej i mafijnej.

Źródło: YouTube

Agencja AdnKronos poinformowała, że projekt ustawy został przygotowany przez deputowanego Francesco Emilio Borrelli z Neapolu, działającego w imieniu Sojuszu Zielonych i Lewicy. W Neapolu i całym regionie Kampania na południu często można spotkać wykonawców ballad, które zawierają odniesienia do kamorry, czyli mafii, której początki datuje się na rok 1820. W tym regionie zdarzają się również sytuacje, takie jak zatrzymywanie procesji religijnych przed domami mafijnych bossów, co stanowi gest uznania i hołdu dla przestępców. Podobne zdarzenia mają miejsce także na Sycylii i w Kalabrii.

Projekt ustawy przewiduje kary do trzech lat więzienia za publiczne wychwalanie mafiosów, w tym przez popularnych neapolitańskich balladzistów i twórców murali, za tzw. ukłony przed domami bossów oraz za zniesławianie osób walczących z przestępczością zorganizowaną. Wnioskodawca proponuje, aby nowy artykuł kodeksu karnego obejmował również kary dla osób promujących mafię w produkcjach audio i wideo, a także w telewizji, radiu, prasie i mediach społecznościowych. Według projektu, odpowiedzialnym za rozpowszechnianie takich treści groziłaby kara administracyjna do 10 tysięcy euro.

Niechlubne „pamiątki”

Poszczególne miasta na razie radzą sobie, jak mogą, by ograniczyć promocję włoskiej przestępczości. W Neapolu rozpoczęto usuwanie licznych murali dedykowanych bossom kamorry. Natomiast Francesco Miccichè, burmistrz sycylijskiego miasta Agrigento, ogłosił niedawno zakaz sprzedaży pamiątek związanych z mafią. Ta decyzja ma na celu przekształcenie wizerunku Agrigento, które miasto pragnie promować jako miejsce o bogatym dziedzictwie kulturowym, a nie jako symbol zorganizowanej przestępczości.

Włoska mafia od dawna fascynuje twórców filmowych czy pisarzy. Tytuły takie jak Ojciec Chrzestny czy Rodzina Soprano, ociepliły wizerunek mafii i jej członków, przedstawiając ich jako pełnych honoru i posiadających kodeks moralny. Łatwo się domyślić, że niewiele ma to wspólnego z rzeczywistością.

Fascynacja mafijnym wizerunkiem znalazła swoje odbicie w pamiątkach dostępnych w sklepach turystycznych na całej Sycylii. Magnesy, breloczki i figurki przedstawiające stereotypowych mafiosów w tradycyjnych strojach to jedynie część z przykładów. Dla mieszkańców regionu takie pamiątki są jednak bolesnym przypomnieniem o cierpieniach, które mafia przyniosła ich społeczności.

2024-08-29

Anna Jadowska-Szreder na podst. PAP, Well.pl