Prezydent Francji pomoże Ukrainie. Mowa o 40 rakietach i kilkuset bombach

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, ogłosił we wtorek, że planuje podpisać dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą. Macron zaznaczył, że Francja będzie nadal wspierać Ukrainę w utrzymaniu linii frontu i ochronie jej przestrzeni powietrznej.

Fot. Wikimedia

Francja i Ukraina są obecnie w fazie finalizowania swojego porozumienia. Podczas konferencji prasowej w Paryżu Macron zapowiedział dostarczenie na Ukrainę 40 rakiet dalekiego zasięgu Scalp oraz kilkuset bomb w ciągu najbliższych tygodni. Prezydent Francji niedługo wybierze się w podróż do naszych wschodnich sąsiadów, by dopiąć umowę. 

„Będziemy w stanie dostarczyć znacznie więcej sprzętu i zasadniczo pomożemy Ukrainie w jej potrzebach, w szczególności w obronie jej przestrzeni powietrznej. Ja sam w lutym pojadę do Ukrainy. Nie możemy pozwolić Rosji zwyciężyć” – ogłosił prezydent Francji. 

Historyczne porozumienia

Francja pracowała nad tym porozumieniem przez kilka miesięcy, mając na celu wzmocnienie obronności i finansów Ukrainy na dłużą metę. Ogłoszenie nastąpiło po niedawnej wizycie brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w Kijowie, podczas której podpisano dwustronne porozumienie o bezpieczeństwie, a Wielka Brytania zobowiązała się do udzielenia Ukrainie pomocy wojskowej w wysokości 3 miliardów euro w ciągu dwóch najbliższych lat. Dokument został okrzyknięty przez Londyn „historycznym”.

Jak donosi agencja Interfax-Ukraina, porozumienie pomiędzy Ukrainą a Wielką Brytanią stanowi zobowiązanie do kontynuowania wsparcia w przyszłości. Zakres dokumentu obejmuje wymianę informacji wywiadowczych, kwestie związane z cyberbezpieczeństwem oraz współpracę w dziedzinie przemysłu obronnego.

W obliczu ciągłych ataków powietrznych ze strony Rosji i zmartwienia związanego z trudnościami w uzyskaniu wsparcia ze strony USA, europejscy sojusznicy zwiększają swoje zaangażowanie w pomoc Ukrainie. Wcześniej kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, apelował o większe zaangażowanie innych krajów UE w dostarczanie broni dla Ukrainy, krytykując dotychczasowe dostawy jako zbyt małe. Niemcy, drugi co do wielkości darczyńca w zeszłym roku po USA, zobowiązały się podwoić pomoc wojskową dla Kijowa do 8 miliardów euro w bieżącym roku.

Większość UE chce pomóc Ukrainie

Macron podkreślił również, że Francja i Europa będą musiały podjąć nowe decyzje w nadchodzących tygodniach i miesiącach, co może być związane z rozmowami w Brukseli dotyczącymi pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 50 miliardów euro, który pozostaje tematem sporu. Formalizacja współpracy w obszarze bezpieczeństwa jest szczególnie istotna w kontekście trwającego konfliktu z Rosją i ciągłego zagrożenia dla Ukrainy i całej Europy. 13 stycznia w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne rozmawiali o potrzebach obronnych Ukrainy.

2024-01-17

Anna Jadowska-Szreder